Podobno wzorcowa Rufina

selvapiana

Selvapiana Chianti Rufina 2013 DOCG

Wobec Chianti jesteśmy podejrzliwi bardzo, a przezorna ta podejrzliwość wynika oczywiście z ignorancji względem meandrów apelacji i producentów tego wina. Są jednak miejsca, gdzie można kupić butelkę w zaufaniu i z jakąś jednak pewnością, że uda się nie wtopić i nawet być zadowolonym. Za dobrą monetę przyjęliśmy więc zapewnienia, że może apelacja z Chianti jest to mniej popularna, ale wino będzie fantastyczne, a jednocześnie dla niej reprezentatywne. Że jest to taki „wzorzec metra” dla Rufiny. Spróbowaliśmy, i nie zawiedliśmy się, a wygląda to mniej więcej tak.

Wino ma ciemną barwę, ale nie popada też jakąś głębię, odczucia otchłani nie wywołuje. Bardziej owocową niż ziemistą; przyjemnie ciepłą.

Z aromatem sprawa jest trudniejsza. Suche niczym fińska sauna, ale też kojarzy się z lasem i jego owocami. Może też trochę z dłużej nie wietrzoną szafą. Zapach jest całkiem bogaty i na pewno niebanalny.

Smak jest trochę, ale tylko trochę, bardziej soczysty niż aromat. Więcej tu owoców, ale wszystko nadal jest delikatne i z klasą. Przyjemne podbicie, bo i pieprzne, i trochę słodkie. Przy czym są to tylko cieniujące kontury półtony; nic wybijającego się. A momentami wino wydaje się gorzkie. Czasami z kolei ciężkawe, co dziwi nas już zupełnie.

Wyszło naprawdę dobrze i sporo mieliśmy z tej butelki uciechy. Ale jednocześnie jakoś nas nie wzruszyło, do duszy nie przemówiło i nie porwało. Jest dobre i pić je należy, może zresztą kiedyś jeszcze bardziej trafimy na nie z dniem. 91/100 od E. i 89/100 od M.

Metryczka

Kraj: Włochy

Apelacja: Chianti Rufina DOCG

Producent: Fattoria Selvapiana

Rok: 2013

Szczepy: Sangiovese, Canaiolo Colorino, Malvasia Nera

Miejsce zakupu i cena: Enoteca Tre Bicchieri (Poznań), 59 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s