Hiszpańska majówka z Lidlem

dnia

Aragonia Selection Especial 2012 Garnacha
Campo de Borja DO

aragonia_2 copy

Lidl wraca na majówkę z ofertą hiszpańską, odświeżając również kilka pozycji winnych. W tym budzącą podczas ostatniego rozdania wiele emocji (także pozytywnych) Aragonię Selection Especial. Przede wszystkim, nie ma co robić sobie złudzeń. Na pewno jest to wino przysadziste, tłuste i ciężkie. Ale być może takie właśnie będzie najbardziej adekwatne w ten nieprzesadnie ciepły długi weekend. Należy też pochwalić popularny dyskont za towarzyszącą tygodniowi hiszpańskiemu bardzo bogatą ofertę przekąsek do wina, z których niektóre są więcej niż udane (tapasowe wydanie trzech rodzajów sera komponowało się świetnie, a i o innych serach czy oliwkach można powiedzieć sporo dobrego).

My jednak zaglądamy przede wszystkim do kieliszka, gdzie pod względem barwy niewiele jest w stanie nas zaskoczyć. Jest intensywna, głęboka i, rzecz jasna, bardzo ciemna. Da się zauważyć fioletowe refleksy, a przy odrobinie dobrej woli trochę cegły i czereśni. Bardzo gęste wino.

W nosie wino również jest intensywne i ekstraktywne, a może nawet przesadnie aromatyczne. Wręcz perfumowane; kojarzy się przy tym z jakimiś podpalanymi nutami – może podpalaną wanilią. Mamy jednak świadomość, że z tych właśnie względów może się bardzo podobać. Wyczuwalna śliwka i wiśnia, ale również kwiaty (fiołki?). Wino jest też na tyle pełne, że jego aromat trąci słodyczą, a może wspomnianą wanilią.

Podobać może się również smak tego wina. By nie powiedzieć, że jest ono pod tym względem nawet populistyczne. Nie chcemy się silić na niepotrzebne złośliwości, że pewnie 90% przeciętnych zjadaczy (ham)burgerów powiedziałoby, że „dobre”. Bo ani to eleganckie, a i samo wino jest na swój sposób bardzo dobre. Gładkie, ale pod koniec pieprzne. Pełne, intensywne, ekstraktywne. Dominują tu czerwone owoce o delikatnie korzennym zabarwieniu. Jest też oczywiście beczka (wierzymy, że w sensie ścisłym, a nie jakieś ordynarne chipsy dębowe), ale szczęśliwie nie jest zbyt nachalna. Finisz przyzwoity.

Na pewno nie można powiedzieć o tym winie, że jest zadziorne, wymagające czy kanciaste. Ale też nie od każdego wina takiego zestawu cech należałoby wymagać. Nawet jeśli nie nadaje się do cmokania, zachwytów i dyskusji, to jednak świetnie nadaje się jako kompan czy tło do spotkania towarzyskiego. Z naszej strony 80/100 (M.) i 83/100 (E.) – a więc wcale nieźle.

Metryczka

Kraj: Hiszpania

Szczep: Garnacha

Rok: 2012

Zawartość alkoholu: 14,5%

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Pingback: Na dwa kieliszki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s