Albariño z beczki – czy coś więcej niż ciekawostka?

dnia

lidl_poziom

Salneval Rias Baixas 2013

Nie ma co, Lidl z ofertą hiszpańską poszedł naprawdę intensywnie. Dzięki czemu mogliśmy zaznajomić się z całkiem nową dla nas historią, jaką jest galicyjskie Albraino. Nową podwójnie, bo – wbrew raczej szczytnemu zwyczajowi – okraszoną beczką. O kontrowersjach beczkowania tego szczepu można przeczytać chociażby tutaj, chociaż trzeba też przyznać, że polskiej blogosferze wino raczej smakuje.

Nie powinno zaskakiwać, że wino jest intensywnie żółte, soczyste i słomkowe, a przy tym ani trochę blade. Barwa żywa i klarowna.

Również aromat jest wyraźny i intensywny; dojrzały, pełny, owocowy i z ciałem. Trąci pigwą, może nawet przetworzoną w jakąś konfiturę. Gdzieś z tyłu czai się też ananas.

Chociaż zapach (kolor w sumie też) nas trochę zaniepokoił, wywołując obawę, że wino będzie „przejrzałe”, to nie. Jednak nie. Owszem, wino jest przyzwoicie dojrzałe i niepozbawione ciała, to jednak nie traci aż tak bardzo na świeżości, może nawet – zachowując wszelkie proporcje – lekkości. Wyraźnie wyczuwalna jest też kwasowość, co wywołuje wrażenie, że wino jest naprawdę nieźle zbalansowane. Szczęśliwie, nie przegięto tutaj z owocem – który i tak ściele się całkiem soczyście. Smak w ogóle wywołuje bardzo różnorodne skojarzenia, niekiedy skręcające przez gorzkie akcenty wręcz w okolice chininy czy toniku. Dzieje się tu naprawdę sporo i jest to bardzo ciekawe, nawet jeżeli nie zawsze wino należy do naszej parafii. Trochę rozczarowuje krótki finisz: wino tak „mocne” chyba nie powinno ginąć tak szybko.

No więc mamy z tym winem mały problem. Z jednej strony niekoniecznie jest to coś, czego byśmy od białych win oczekiwali. Z drugiej, trudno go jednak nie docenić i nie uznać obiektywnie dobrych cech. Nie mamy też wątpliwości, że takie właśnie wino może podobać się szerszej publiczności: jest całkiem bezpieczne, ale cały czas bardzo przyzwoite.

Metryczka

Kraj: Hiszpania

Producent: Salneval

Szczep: Albariño

Rok: 2013

Zawartość alkoholu: 12,5%

Sklep i cena: Lidl, 35 zł

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s