Prawdziwie Wielkie Węgry

dnia

kolonics_2013

Somlói Olaszrizling 2013
Kolonics Pinceszet

Jak bardzo urzekł nas Karoly Kolonics, jak bardzo urzekło nas Somlo: mieliśmy okazję wspomnieć już tutaj nie raz. Miło też, że naszą czteroosobową do tego regionu wycieczką podobne uczucia spowodowaliśmy u współtowarzyszy podróży. Którzy bluesa poczuli tak bardzo, że nadrabiają istotnie kilometrów w podróży z południa do Polski tylko po to, by pobyć tam kilka kwadransów, by dokupić kilka flaszek. I by część z nich nam podarować, na co już w ogóle brakuje nam słów. Tym właśnie sposobem trafił pod nasz dach Olaszrizling z 2013 r. A wypadło mu uświetnić nasze mikro obchody poznańskiego Czerwca i oglądanie wcale udanego spektaklu, przygotowanego na tę okoliczność.

Rzecz tu jednak nie o okolicznościach i rocznicach, a o winie. O ile w Somlo kwestia szczepu jest podobno drugorzędna, to twierdzi się, że jednak Olaszrizling najlepiej ciągnie z ziemi minerały. Zobaczmy.

Barwa wina jest klarowna i pełna; ni to złocista, ni to cytrynowa, mieniąc się żółto.

Aromat to już klasyczny, szomloński zbuczek i minerał. Nie jest jednak aż tak intensywny, jak byśmy do tego przywykli. Nic to, bo i tak dostarcza istotnej dawki szczęścia i endorfin. Mniejsza intensywność minerałów objawia delikatny kompromis na rzecz kwasowości, a nawet owocu.

Ten kompromis jest też wyczuwalny w ustach. Oczywiście, minerały są obecne, i to bezapelacyjnie na pierwszym planie. Da się też jednak wyczuć podgniłe owoce. Tak trudno jednak ustalić, jakie! Nie jest to więc wino tak bezkompromisowe w minerałach jak niektóre inne degustowane przez nas Somlo. Jest nawet na swój sposób wyrozumiałe dla degustującego. Zachowując wszelkie proporcje: subtelne i łagodne. Ale i tak cieszy istotnie.

Ach, trudno tu cokolwiek dodać. Somlo to Somlo: zadurzeni jesteśmy w nim po uszy. Czego tym razem śladem niech będzie 93/100 od E. i 94/100 od M. Po co w ogóle polityczne mrzonki o wielkości, gdy tak wielkie rzeczy można zamknąć w butelce?

kolonics_201311

Metryczka

Kraj: Węgry

Winnica: Kolonics

Szczep: Olaszrizling

Rok: 2013

Zawartość alkoholu: 13%

Miejsce zakupu i cena: u źródła, prezent

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s