Małe Karpaty bez fajerwerków

dnia

DSC_0004 copy

Chateau Modra
Silvanske Zelene 2013

Dokładnie rok temu odbywaliśmy naszą małą wycieczkę po małokarpackich winnicach, którą zwieńczyliśmy odwiedzinami u dość dużego producenta wina w urokliwej Modrej. Sakwy były już niemal pełne butelek, ale okazało się, że można jeszcze ich kilka dopchać. Głupio było nie skorzystać. Samo Chateau Modra funkcjonuje chyba na zasadach spółdzielni. A na pewno skupuje grona w mniejszych winnicach, również spoza Małokarpackiego Regionu Winnego. Podobno nawet ze słowackiego Tokaju (którego odwiedziny tak bardzo nam się marzą – czy można było odrzeć sąsiadów z większej świętości? ale to zupełnie osobna historia). Siedziba producenta (spółdzielni?) mieści się w niezbyt imponującym budynku, którego przy zachowaniu najlepszych nawet intencji nie sposób nazwać „chateau”. Znacznie lepiej jest już w środku, gdzie w sympatycznej atmosferze można zdegustować niejedno wino nalewane z kranika oraz rozejrzeć się po całkiem obficie wyposażonym sklepiku. Co było do zdegustowania – zdegustowaliśmy, zachowując miłe wspomnienia. Czym można było dopchać sakwy – okazuje się właśnie teraz.

Jak sama nazwa wskazuje, wino ma zielone refleksy, jest chłodne, klarowne. A można nawet powiedzieć, że pod względem wizualnym ostre i czyste.

Aromat jest przyjemny, ale też bardzo delikatny. By nie powiedzieć: zwiewny czy nawet płaski. Wyczuwalna jest zarówno subtelna kwasowość, jak i owoce: liczi, może nawet gruszka.

Również pod względem wrażeń smakowych wino jest raczej oszczędne i nie bardzo szczodre. Wydaje się dość „wodniste”, rozmyte i płaskie. W ustach dominuje kwasowość, za którą nieśmiało podąża trudny do zidentyfikowania owoc. Finisz raczej krótki.

Wino oddaje chyba nasze ogólne wrażenia na temat dotychczas poznanych wytworów słowackiego winiarstwa. Jest przyjemnie, jest w porządku, pić można, dobrze się nadaje jako akompaniament do rozmowy. Próżno tu szukać fajerwerków, ale też Słowacy raczej się z nami na fajerwerki nie umawiali. Na pewno nie ma wstydu, chociaż chciałoby się więcej konkretów. Dlatego też oceniamy je na 72/100 (E.) i 80/100 (M.).

DSC_0010 copy

Metryczka

Kraj: Słowacja

Szczep: Silvánske zelené

Producent: Chateau Modra – winnica Kráľová

Rok: 2013

Zawartość alkoholu: 11,5%

Miejsce zakupu i cena: u źródła (Modra), ok. 7 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s