Frankonia taka, że ach

dnia

franknen_silvaner_3

Juliusspital Silvaner 2013 Großes Gewächs
Würzburger Stein

Po krótkiej przerwie kontynuujemy temat Frankonii, której jedną z bardziej popularnych winnic jest Juliusspital. W pewnej snobistycznej knajpie na poznańskiej Wildzie znajduje się stoisko z flaszkami „polecanymi przez Magazyn Wino”. Można tam kupić jedną z tej winnicy za bodaj 208 zł. „Z tej winnicy” nie oznacza jednak, że dokładnie „taką”, jaką udało nam się kupić za mniej więcej połowę tej ceny w pierwszym-lepszym sklepie z winami w Bayreuth w Niemczech. Podobno bowiem we Frankonii warto iść przede wszystkim w Silvanera, który na okolicznym wapieniu wychodzić ma wyśmienity. Nie bez znaczenia są też dwie literki „GG” stojące za nazwą szczepu, które odwołują się do najwyższej klasy Großes Gewächs (w dużym i pewnie barbarzyńskim uproszczeniu: coś jak Grand Cru), a nie – jak chcieliby złośliwi – do wypowiadanego niekiedy jeszcze w landzie Bawarii pozdrowienia Grüß Gott. Coś podpowiada nam, że zakup takiej butelki nawet za ok. 30 EUR nie jest najgorszym interesem. Zupełny przypadek sprawił, że odkręcaliśmy ją w błogiej nieświadomości w momencie, gdy Niemcy niemiłosiernie męczyli się z Włochami w ćwierćfinale Euro. Trudno stwierdzić, jak wypadłaby konfrontacja tego wina z jakimś z, dajmy na to, Górnej Adygi, ale na pewno odbywałaby się na najwyższym poziomie.

Barwa wina jest chłodna, co jednak nie znaczy, że blada. Żółto-zielone, klarowne – czegóż chcieć więcej?

Bardzo przyjemny i świetnie zrównoważony jest aromat tego wina. Wyczuwamy tutaj i subtelną mineralność, i korzenno-słodkawe dopełnienie, i trochę owocu (gruszka?), może nawet kwasowości. Eleganckie, a przy tym bardzo subtelne i być może nawet efemeryczne. Dobrze się je wącha.

W ustach kwasowość jest już istotnie obfitsza, a owocowe skojarzenia skręcają w stronę cytrusów. Być może grapefruita i jego skórki, co wynika z delikatnego, gorzkiego posmaku. Trochę intensywniej zaznacza się też tak ceniona przez nas mineralność. Paleta smaków jest bardzo bogata, a przy tym naprawdę świetnie zrównoważona: nic nie wybija się tu na pierwszy plan, nic nie zaburza harmonii tego wina.

Naprawdę świetne wino: mocny argument na rzecz odbycia kiedyś tam rowerowej po frankońskich winnicach wycieczki. Tymczasem zawartość flaszki oceniamy zgodnie na 92/100.

franknen_silvaner_2

Metryczka

Kraj: Niemcy

Producent: Juliusspital

Szczep: Silvaner

Rok: 2013

Zawartość alkoholu: 13,5%

Miejsce zakupu i cena: Lunas Delikatessen (Bayreuth, Niemcy), 28,50 EUR

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s