Lekko kwaśny przywilej

luksemburg2

Privilège Laurent & Rita Kox
Remich – Auxerrois 2012
Grand Premier Cru

Zaglądamy do lekko już topniejących zbiorów luksemburskich, by sięgnąć po wino o nazwie „przywilej”. Do określeń takich podchodzimy z rezerwą i lekką zadumą: co też mają w głowach osoby układające takie nazwy? Może jednak czegoś nie wiemy, może z czegoś konkretnego ona wynika. Grunt, że nie popadnięto w megalomanię stopnia najwyższego i nie nazwano wina „prestiż”. O Auxerrois trudno zresztą mówić, by było jakkolwiek wśród odmian uprzywilejowane czy prestiżowe, niemniej my całkiem cenimy sobie to raczej nietrudne w odbiorze grono. Niezrażeni oparami uprzywilejowania i prestiżu bijącymi z etykiety, przystępujemy do rzeczy.

Oczekiwalibyśmy wina bladego, księżycowego. Wiek chyba jednak sprawił, że jest ono bardziej żółte, kanarkowe, jaskrawe. Barwa jest w związku z tym na swój sposób ostra. Nie idzie to jednak zbyt daleko, bo kolor ma też chłodniejsze, rześkie akcenty.

Aromat jest wcale intensywny i elegancki. Wyczuwalne cytrusy implikują istotną, ale nie przesadzoną kwasowość. Przytłumiona jest ona jakimś „przykurzeniem”, które nie niweluje jednak ogólnego wrażenia rześkości wina.

W ustach wino jest istotnie kwasowe, a przy tym „zimne”, rześkie i soczyste. Dominują oczywiście cytrusy, które decydują o intensywności wina. Natomiast nie jest ono jakkolwiek nachalne i przy odrobinie dobrej woli można nawet dać wiarę tym eleganckim piórkom, w które się stroi. Finisz dosyć długi.

W ogólnej ocenie wina trochę się poróżniliśmy. Dla E. było ono zbyt kwasowe, stąd ocena 80/100. Z kolei M. dopatruje się w tym winie więcej równowagi, oceniając je na 87/100. Możemy się jednak zgodzić, że jest to wino nie byle jakie.

Metryczka

Kraj: Luksemburg

Winnica: L&R Kox

Apelacja: Moselle Luxembourgeoise AC

Szczep: Auxerrois

Zawartość alkoholu: 12,5%

Rok: 2012

Miejsce zakupu i cena: Auchan (Luksemburg), na pewno nie więcej niż 10 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s