Ana wybrana

ana_jidvei

Jidvei Owner’s Choice Ana Sauvignon Blanc 2014

Jidvei to bodaj największa winnica w Transylwanii. Tym bardziej żałujemy, że nie dotarliśmy tam podczas naszej rowerowej wycieczki. Było blisko, ale na drodze stanęły burzowe chmury i kalendarz. Może to i lepiej, bo przynajmniej winnica ta nie odkryje się przed nami zupełnie, zachowując chociaż trochę tajemniczości i niedopowiedzenia. A jest co odkrywać, bo produkcję i liczbę „linii” wina Jidvei ma imponującą. Są one też szeroko dystrybuowane zarówno w sklepach, jak i restauracjach. Nieco już zatem zapoznaliśmy się z tym producentem, ale na blogu zadebiutujemy z jednym z ich „vinuri exclusiviste”, oferowanych też pod szyldem „Owner’s choice„. Idąc śladem dużego zadowolenia z transylwańskich Sauvignon Blanc, zdecydowaliśmy się na zakup wina Ana z 2014 r.

Barwa tego wina nie wyróżnia się niczym specjalnym, ale też jest bardzo przyjemna. Jasne, blade, świeże – od razu widać, że jeszcze młode. Chociaż może jest w kolorze trochę więcej treści, dzięki czemu rodzi on skojarzenia z miodem lipowym.

Aromat jest subtelny, lekki, świeży i rześki. Wyczuwamy w nim czarny bez, kwasowość i owocowe zaokrąglenie. Czasami chciałoby się, żeby był intensywniejszy, ale i w obecnej formie jest zupełnie przyzwoicie.

Powiedzieć o tym winie, że jest wytrawne, to powiedzieć rzecz oczywistą. W ustach dominuje kwasowość budząca skojarzenia z limonką i takimi właśnie owocowymi okolicami. Jest tu też sporo jabłka papierówki. Jest chłodne i surowe, ale przy tym przystępne i nie jakieś „kanciaste”. Ma w sobie sporo elegancji, której pewnie przybyłoby mu z wiekiem.

Jak na swoje młode lata, wino jest nader zadowalające i złożone. Być może popełniliśmy grzech śmiertelny otwierając je już teraz, ale przecież smakowało nam tak bardzo… W związku z czym oceniamy je na 91/100 (E.) i 86/100 (M.).

ana_jidvei_etykieta

Metryczka

Kraj: Rumunia

Producent: Jidvei

Szczep: Sauvignon Blanc

Rok: 2014

Zawartość alkoholu: 12,5%

Miejsce zakupu i cena: Magazin Vinuri – Wine not?, Sybin (Rumunia), 60 RON

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s