Młodość Asturii

dnia

novicio

Monasterio de Corias – Novicio 2014
DOP Cangas

Hiszpania to dla nas pod względem wina dość odległe i nie bardzo głęboko zbadane miejsce. Zaintrygowani jednak ostatnimi degustacjami flaszek z północy tego kraju, dzisiaj zaglądamy do młodego kupażu Albarin Negro i Mencii z niewielkiej apelacji Cangas. Spodziewaliśmy się lekkiego, ale może nawet zadziornego wina, dobrze wpasowującego się w dojrzałe już lato. I w sumie się nie zawiedliśmy.

Purpurowa, może też fioletowa, ciemna barwa powoduje, że wino niechętnie przepuszcza światło. Potęguje natomiast wrażenie soczystości.

Aromat jest dość surowy, chociaż przywodzący też na myśl czerwone owoce. Na dłuższą metę brakuje mu jednak wyrazu i konkretu.

Smak bardzo dobrze odzwierciedla młodość tego wina i trochę z nią w tym przypadku skorelowaną surowość. Ponownie pojawiają się czerwone owoce: kwaskowate, może niezbyt jeszcze dojrzałe i cierpkie. Kojarzące się np. z czarną porzeczką. A może też trochę z czarnym bzem? Wino jest przy tym istotnie północne, ale na szczęście nie „cienkie”. Rzeczywiście dość lekkie i delikatne, ale w miarę pasujące do wołowiny podlanej bardziej zawiesistym sosem.

Może bez fajerwerków, ale wino jest bardzo przyzwoite i świetnie wpisuje się w swoją rolę. My wycenilibyśmy je na 80/100 (E.) i 83/100 (M.), być może chętnie kiedyś jeszcze wracając w te rejony.

novicio_poziome

Metryczka

Kraj: Hiszpania

Producent: Monasterio de Corias

Szczepy: Albarin Negro, Mencia

Zawartość alkoholu: 12%

Rok: 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s