Kontrowersje spod Szczecina

turnau_etykieta

Winnica Turnau – Riesling 2015

Winnicy Turnau towarzyszy sporo sprzecznych opinii. Można nawet powiedzieć, że kontrowersji. Z jednej strony: zachwyt nad podchwyceniem podobno istniejącej w tym regionie tradycji winiarskiej. Że każdy w Baniewicach (zanim tak zostały ochrzczone) miał wino wokół domu i że mikroklimat sprawia, że zbiera się je tam nawet wcześniej niż np. pod Zieloną Górą. Że to nawiązanie do tradycji ma dobry, nowoczesny kształt: zarówno jeśli chodzi o modną, designerską siedzibę, jak i o same wina. Nie sposób też nie wspomnieć o niedawnym szczycie NATO, podczas którego sam prezydent Obama miał próbować polskich win, w tym pochodzących z Winnicy Turnau. Z drugiej strony zarzuca się, że jest to winnica przereklamowana, a jej marketing pompuje nadmiernie nie tylko osoba znanego pieśniarza. Że są to wina w gruncie rzeczy złe, wodniste, że bliżej im do jakichś innych napojów. Cóż, dość powiedzieć, że my nad tą butelką Rieslinga również się poróżniliśmy.

Zanim doszło jednak do degustacji, trzeba było zdobyć jej przedmiot. Udało się to zrobić podczas jednej z rowerowych rundek po zachodniopomorskim, które ze wszech miar należy rowerzystom polecać. Dojazd do samej winnicy jest raczej łatwy, a na miejscu z łatwością trafimy do sklepu, gdzie można za darmo spróbować kilku win, kupić parę kolejnych, pooglądać przyznane winnicy nagrody i dyplomy, porozmawiać. Na miejscu atmosfera jest przyjemna, chociaż porównując do innych polskich winnic, tej raczej bliżej będzie pod kątem prestiżu do Górzykowa czy być może do jeszcze nieodwiedzonego przez nas Mierzęcina niż do Starej Wsi i Mozowa. My zdecydowanie świetnie czujemy się w Starej Wsi i Mozowie. Tyle w kwestii zbyt długiego zapewne wstępu – czas wypowiedzieć się na temat wina, którego wpis dotyczy.

W temacie barwy udało nam się zachować jednolite stanowisko. Wino jest jak na swój wiek zaskakująco żywe, o dość głębokim i intensywnym, żółtym kolorze. Klarowne, ma też chłodniejsze akcenty i zielonkawe refleksy. Tyle w temacie wspólnych wrażeń.

Aromat wg E. przypomina zapach cydru: jednoznacznie narzuca się skojarzenie ze świeżymi jabłkami, potęgowane przez delikatnie słodkawe, przyjemne nuty. Można też tutaj wyczuć nieco czarnego bzu. To wszystko nawet prawda, twierdzi M., ale jest w tym winie jakiś perfumowany fałsz. Zapach wydaje się oderwany od istoty, zupełnie z nią nie korespondując. Tak nie pachnie młode wino. Jest on też dość nachalny i pod koniec butelki człowiek czuje się skołowany jak po wyjściu z jakiejś supermarketowej drogerii. Natomiast na pewno dobrana gama aromatów sprawia, że powinno się to wszystko podobać.

Według E. smak jest bardzo udany: wysoka kwasowość dobrze równoważy się z pełnym, orzeźwiającym owocem. W rolach głównych występują jabłko i limonka. Natomiast według M. nawet jeśli smak na początku wydaje się pełny i bogaty, to jednak trudno oprzeć się wcześniejszemu wrażeniu perfumowanego fałszu: że tak naprawdę jest to woda, do której doklejono sztucznie wszystkie chwalebne przymioty. Można się oczywiście zgodzić z tezą o przyjemnej równowadze między kwasowością a owocową słodyczą i wszechobecnym jabłkiem, ale to wszystko wydaje się jakieś sztuczne, nachalne i bardzo mocno pod publikę. A w ogóle to skojarzenie z cydrem można uznać za trafną obelgę.

Z jednej strony mamy więc uznanie dla wina eleganckiego, złożonego, po prostu udanego. Z drugiej natomiast wietrzymy spisek i blef, nie potrafiąc zrozumieć, że młode wino może być tak „rustykalne”; że jest w nim tak dużo wszystkiego, że nie sposób się nim nie przesycić. Na pewno podzielamy co najmniej delikatne rozczarowanie stosunkiem jakości do ceny. Miotami się zatem z oceną od „warto spróbować” do „ale niby po co?”, czego śladem niech będzie 83/100 od E. i 71/100 od M.

turnau_2

Metryczka

Kraj: Polska

Producent: Winnica Baniewice (Turnau)

Szczep: Riesling

Zawartość alkoholu: 12,5%

Rok: 2015

Miejsce zakupu i cena: u źródła, 90 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s