Dużo dobra i poczciwego wina

dnia

 

Pivnita Savu – Ciumbrud
Feteasca Alba 2015

Tę butelkę kupiliśmy podczas wakacyjnej przejażdżki rowerowej po Transylwanii. Upalny dzień nie chciał jeszcze ustąpić nocy, gdy dotarliśmy do Ciumbrudu i schodziliśmy do błogo-chłodnej piwnicy w mniejszej i mniej profesjonalnej z dwóch winnic ulokowanych w tej wsi. Może i mała, może mało profesjonalna, ale z pokaźnymi (nawet jeśli „przydomowymi”) tradycjami. Przesympatyczny właściciel wino z niejednego już rocznika próbował. W komunikacji z nim dzielnie pomagał wnuk (coraz mniej niezbędny pod tym względem, w miarę kolejnych degustowanych kieliszków). Wspaniała, bardzo swojska i pozbawiona jakiegokolwiek napięcia atmosfera zakończyła się niemałymi zakupami, reprezentację których postanowiliśmy niedawno odkryć na nowo, już w oderwaniu od kontekstu tej przemiłej wizyty.

Wino ma miodowo-żółtą, dość ciemną, ciepłą i głęboką barwę. Jest przy tym klarowne i żywe. Aromat z kolei trąci pigwą, ale obecna jest w nim też delikatna słodycz. Nie jest jednak zbyt intensywny – by nie powiedzieć, że płaski.

Również w ustach czujemy pigwę, która wywołuje skojarzenia z winem „domowym”. Obecna jest także przykurzona słodycz. Wrażenie „krągłości” wina przełamywane jest przez smak skórek owocowych. Wino jest istotnie owocowe, godząc w sobie słodsze i kwasowe nuty.

Niezależnie od świadomości, z jakim sercem wytworzone zostało to wino – kolejna butelka na pewno by nie zawadziła. Co jest jednym z większych komplementów pod adresem wina jakiegokolwiek. Z jednej strony nie potrafimy oderwać się od wspomnienia dobrej, poczciwej i wesołej wizyty. Z drugiej, nadając ocenie pozory obiektywności, określamy ją na poziomie 82/100 od E. i 79/100 od M.

Metryczka

Winnica: Pivnita Savu

Kraj: Rumunia

Szczep: Feteasca Alba

Rok: 2015

Miejsce zakupu: u źródła (ceny nie pamiętamy, ale było bardzo tanio i chyba nie każdą butelkę nam policzono)

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s