Spod Muru Trajana

dnia

 

Chateau Vartely 2015
IGP Valul Lui Traian

Ponownie dzięki uprzejmości „Win Mołdawii” zaglądamy do południowego regionu (jeszcze/nadal) tego kraju – Budziaku. O winnicy Vartely wcześniej nie słyszeliśmy, a tym bardziej nie mieliśmy sposobności skosztowania ich produkcji. Przynajmniej strona internetowa wygląda profesjonalnie, etykieta też znacznie lepiej niż ta od wina Black Doctor, nie pozostaje nic innego jak w trochę cieplejszy dzień odkręcić butelkę nie bez zainteresowania. Wino pochodzi z apelacji „mur Trajana”, wszak im mniejsze i lichsze państwo w tym regionie, tym bardziej musi podkreślić swoje antyczne korzenie (w tym kontekście raczej: fundamenty). Niech będzie apelacja „Mur Trajana”

Trudno nam się wypowiadać na temat barwy win różowych, ponieważ wydaje się ona być po prostu różowa. Do tego żywa i może trochę landrynkowa. Na pewno całkiem intensywna, a nie jakaś tam wyblakła.

W nosie czujemy sporo słodyczy, trochę wiśni, odrobinę malin, a na pewno sporo truskawek. Wyczuwalny jest też niestety alkohol w ostrzejszej odsłonie.

Również smak wina jest przede wszystkim owocowy. Sporo truskawki, trochę wiśni, aczkolwiek jedno i drugie odpowiada raczej mniej dojrzałym owocom. Jak na różowe wino, jest nawet całkiem wyraziste i dość ciężkie. Zaprzecza naszym wyobrażeniom o typowych winach różowych, ich lekkości i czasem wręcz nijakości. Ma trochę ciała, trochę też alkoholu. Całkiem ekstraktywne. Nie zginęłoby na przykład przy śmielszych i bardziej śmietanowych wariacjach na temat łososia.

Bardzo porządne wino, o ile cena nie okaże się wygórowana. My w ogóle kibicujemy winiarstwu mołdawskiemu oraz Mołdawii jako takiej, więc cieszy nas bardzo, że możemy zapoznać nasze kubki smakowe z wcale przyzwoitą propozycją z tego kraju. 79/100 od E. oraz 72/100 od M.

Metryczka

Kraj: Mołdawia

Winnica: Vartely

Szczepy: Malbec, Syrah

Rok: 2015

Zawartość alkoholu: 13%

Źródło: przesyłka w ramach promocji marki „Wina Mołdawii”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s