Dobre Chardonnay z Mołdawii

dnia

Radacini Chardonnay 2015

Nasz krótki przegląd wina mołdawskiego wieńczymy chyba najbardziej nam odpowiadającą propozycją spośród butelek zaproponowanych do degustacji przez markę Wina Mołdawii. Młoda winnica Radacini przynajmniej z tej odległości sprawia całkiem przyzwoite wrażenie (mają na gustownej stronie nawet notki degustacyjne). W nasze ręce trafia Chardonnay, za którym normalnie może nie przepadamy, ale akurat ten szczep – obok Sauvignon Blanc – bardzo nam odpowiada gdy uprawiany jest w Mołdawii czy Rumunii. Na stronie producenta podane są także ceny wyrażone w lejach. Nie wiemy jednak, czy są to leje mołdawskie, czy rumuńskie. Jeśli te pierwsze, to degustowane przez nas wino kosztuje u źródła ok. 10 zł, co nawet po uwzględnieniu wszelkich kosztów pośrednich i narzutów związanych z umoszczeniem butelki na polskim rynku powinno być istotnym argumentem na korzyść. Ale nie uprzedzajmy faktów.

Wino ma chłodną, klarowną i żywą barwę z istotną reprezentacją zielonych refleksów. Czasami jest tak żywe i zielonkawe, że aż kojarzy się z landrynką. Wszystko jednak w granicach przyzwoitości.

W nosie wyczuwalne jest jabłko i liczi, może też inne cytrusy. Aromat jest bardzo świeży i całkiem intensywny.

Smak nie koresponduje z aromatem w skali 1:1. Jest znacznie pełniejszy i słodszy, trącąc gruszką a momentami nawet chyba wanilią. W każdym razie jest dość miękki. Jest też przy tym odrobina kwasowości.

Bardzo przyzwoity poziom. Nawet jeśli wino trudno posądzać o wybitność i raczej jasne jest, że celuje ono w średni poziom i wyważony gust, to pije się je naprawdę przyjemnie i trudno do czegokolwiek się przyczepić. Jest wręcz takie „zachodnie” i trochę bez pazura. Nas jednak cieszy, czego oznaką niech będzie 80/100 od E. i 76/100 od M.

Metryczka

Kraj: Mołdawia

Producent: Radacini

Szczep: Chardonnay

Rok: 2015

Zawartość alkoholu: 14%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s