A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać do San Marino?

dnia

Castelli Sanmarinesi
Vino Rosso – Consorzio Vini Tipici di San Marino

Ten kraj jest jedną (chciałoby się dodać: wielką, jednak słowo to nie przechodzi przez klawiaturę) ciekawostką, więc do kategorii kuriozów zaliczyć należy też produkowane tam wino. Trudno spodziewać się, żeby tamtejsza średnia czy niższa półka różniła się czymkolwiek od średniej czy niższej półki włoskiej. Jakkolwiek byśmy się jednak nie zarzekali: miejsce produkcji nadaje ton degustacji i sprawia, że z niesłabnącym zainteresowaniem spoglądamy na butelkę przywiezioną przez wiernego dostawcę winnych ciekawostek.

Barwa wina jest bardzo ciemna i jednoznacznie kojarzy się z nieutlenowaną krwią. Czereśnie, trochę fioletu – wino jest ciemne, ciepłe i głębokie. Natomiast aromat nie jest zbyt szczodry. Zapowiada wino taniczne z raczej oszczędnym owocem. Wyczuwalne jest też żelazo, które potęguje wrażenie surowości.

Usta zdecydowanie bardziej korespondują z wrażeniami zapachowymi. Wino jest dość taniczne, krwiście suche i żelazne. Sporo też w nim wiśni. Nie jest przy tym przesadnie muskularne – raczej wydaje się płaskie, zwłaszcza na niezbyt długim finiszu. Z pewnością dobrze pasowałoby do bardziej krwistych dań.

Trudno posądzać degustowane wino o wybitność, ale też chyba nie zgłasza do takiego tytułu pretensji. Reprezentuje przy tym całkiem przyzwoity poziom, co pozwala wierzyć, że da się żyć w San Marino. Z naszej strony 76 (E.) i 80/100 (M.)

Metryczka

Kraj: San Marino

Producent: Castelli Sanmarinesi

Szczep: Sangiovese

Zawartość alkoholu: 12%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s