Mołdawskie indywiduum

dnia

Chateau Vartely – Individo
Feteasca Neagra – Roada 2015

Z winnicą Vartely mieliśmy do czynienia już dwukrotnie. Ciekawe opisy ich produkcji można znaleźć chociażby tu czy tu. My z kolei rozpoczynamy mały cykl spotkań z winnicą dzięki przesyłce od Domu Wina zawierającej ciekawie zapowiadającą się serię Individo. Sprawa tym milsza, że na Mołdawię od dłuższego czasu spoglądamy łaskawszym okiem i być może to tam wypadnie nam spędzić przyszłoroczne wakacje w ramach łączenia wina z rowerem. Cieszy też, że wina z tego kraju coraz śmielej wchodzą na nasz rynek, starając się zajmować pozycje zdecydowanie wyższe od tanich sikaczy i kojarząc się już nie tylko z Milestii Mici.

Cyklu akt pierwszy: solo w wykonaniu darzonego przez nas atencją szczepu Feteasca Neagra. Nazwa bardzo zresztą odpowiada barwie wina, która jest bardzo ciemna, głęboka. Co prawda czereśniowo czerwona, ale też śmiało wpada w fiolet. Zapowiada wino gęste i treściwe.

Aromat jest całkiem intensywny, a nawet masywny. Owoce nie uznają tu żadnych kompromisów, a dominuje czarna porzeczka i wiśnia. Zapach jest przy tym dość pieprzny i taniczny, ale przy tym bardzo soczysty.

W ustach dominuje wiśnia i charakterystyczna czarna porzeczka; do tego owocowa szorstkość łamana przez lekkie taniny. Wino jest soczyste, o długim finiszu. Z całą pewnością nie należy do lekkich. Chociaż spędziło pół roku w beczce i jest to wyczuwalne, to zachowany tu został elegancki umiar.

Naprawdę bardzo nam smakowało. Dobre, jakościowe i eleganckie wino, które pije się z przyjemnością nawet pomimo ciężaru i dość wysokiej zawartości alkoholu. Co prawda gustowalibyśmy w winach lżejszych i przez to może bardziej finezyjnych, ale bez wątpienia tej butelce należy oddać honory: 83/100 od E. i 81/100 od M.

Metryczka

Kraj: Mołdawia

Winnica: Chateau Vartely

Szczep: Feteasca Neagra

Zawartość alkoholu: 14%

Rok: 2015

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s