Z kamienia nad Menem

dnia

Weingut am Stein
Muschelkalk – Silvaner 2015

– Poproszę najbardziej mineralne wino, jakie macie.
Wszak Frankonia słynie z win mineralnych (o ile w ogóle można powiedzieć, że słynie z win), a nas naprawdę bardzo cieszy czochranie kubków smakowych kamieniami z wszelkim dobrodziejstwem ich inwentarza. Mimo że sklep był delikatesowo-spożywczy (aczkolwiek aspirujący do miana sklepu z winami), sprzedawca bez wahania wskazał tę oto butelkę. Cena bardzo przystępna, rekomendacja brzmiała przekonująco – cóż było robić. Wino odleżało rok na naszym stojaku, a teraz czas powiedzieć: sprawdzam!

Barwa wina potwierdza jego młodość – jest żywa, ale i chłodna. Momentami ma się jednak wrażenie, że przebijają się jaskrawsze, żółte refleksy.

Aromat – to jest to. Całkiem intensywny, jednoznacznie mineralny. Delikatnie zaakcentowane owoce, może nawet coś w rodzaju gruszki, która całkiem udanie zaokrągla mineralne zapędy. Nie ma natomiast mowy o jakiejkolwiek kwasowości.

Smak jest bardzo spójny z aromatem. Na pierwszy plan wybija się wygładzona mineralność, delikatnie okraszona owocem (mniej obecnym niż w nosie) i raczej pozbawiona kwasowości. No i te kamienie… Wino jest pełne i treściwe, ale nie za ciężkie. Może nawet na swój sposób pikantne? Zadowalająco długi finisz.

Niby nie od dzisiaj wiemy, że Frankonia godna jest uwagi i w gust nasz wpasowuje się całkiem sprawnie. Ale jednak takie momenty cieszą bardzo, zwłaszcza gdy okazuje się, że jest to chyba najtańsze wino, jakie próbowaliśmy z tego regionu, a relacja jakości do ceny wypada po prostu świetnie. Polecamy uwadze, sami oceniając je na 83/100 (E.) i 90/100 (M.)

Metryczka

Kraj: Niemcy (Frankonia)

Producent: Weingut am Stein

Szczep: Silvaner

Rok: 2015

Zawartość alkoholu: 12%

Miejsce zakupu i cena: Lunas Delikatessen, Bayreuth – 8,50 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s