Plná chuť z Moraw

dnia

Reisten Classic Riesling 2015
Valticka Pozdni Sber

O tym, że Morawy są wspaniałe i jako takie pełne smaku (plné chuti?) chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ale my przynajmniej największego zagęszczenia owej wspaniałości doświadczyliśmy w Mikulovie (który jest bardzo ładny i ma sporo winiarni, w których nie tak trudno jest upić się z miejscowymi) oraz w nieodległym Pavlovie. Nie badaliśmy jakoś specjalnie, czy w tej wiosce są inne rodzaje działalności niż związane z winem, ale jesteśmy w stanie przyjąć tezę, że nie ma. A podobno jedną z ciekawszych i lepszych winnic jest Reisten. Stamtąd też pochodzi degustowany przez nas jeszcze dość młody Riesling, który na miejscu smakował wybornie. Czas zweryfikować tamte wrażenia.

Wino jest bardzo klarowne, ma chłodną, jasnożółtą barwę; da się też zauważyć zielonkawe refleksy. Kolor zwiastuje wino lekkie i rześkie.

Świeży, lekki i rześki jest też aromat wina. Zdecydowanie dominują w nim cytrusy, ale trzeba oddać, że nie przekraczają granicy dobrego smaku i nachalności. Aromat paradoksalnie jest i wyraźny, i subtelny. A do tego E. wyczuwa intensywną, słodszą nutę. W ogóle na swój sposób wino pachnie w sposób typowy dla degustowanych przez nas młodszych Rieslingów.

W ustach nie ma już mowy o żadnym kompromisie: zdecydowana kwasowość i cytrusy, może nawet limonka. Jest przy tym świeże i orzeźwiające, ale jednak momentami język skąpany jest w kwasowości. Smak jest przy tym wcale intensywny, a finisz zadowalająco długi. Na okładce stoi, że „typicka mineralni vune s jemnymi kvetnatymi tony” – my tego zupełnie nie wyczuliśmy, ale to może nasz problem, a nie wina.

Smakowało nam bardzo, chociaż z degustacji na miejscu nie zapamiętaliśmy, że wino jest aż tak kwasowe. Trzeba przyznać, że mogłoby być trochę bardziej zrównoważone, niemniej jest to nadal ponadprzeciętna pozycja na trwające jeszcze i bardzo już dojrzałe lato. 85/100 od E., a nawet 88/100 od M.

Metryczka

Kraj: Czechy

Winnica: Reisten

Szczep: Riesling

Rok: 2015

Zawartość alkoholu: 12,5%

Miejsce zakupu i cena: u źródła, 190 Kc

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s