Vin corpolent, bogat şi lung, czyli wracamy do Siedmiogrodu

dnia

Liliac Sauvignon Blanc 2014

Liliac to jedna z tych winnic, do których niestety nie dotarliśmy podczas naszej przejażdżki po Rumunii. Szkoda tym bardziej, że z tych kilku butelek, które spróbowaliśmy w restauracjach (tak, w Rumunii da się bezboleśnie pić wino w knajpach), ale także ze zdjęć i całkiem udanego marketingu wyłania się coś całkiem świadomego, ciekawego i… „nowoczesnego”? Jeśli wyjeżdżając z Rumunii popadaliśmy w melancholijny nastrój, zastanawiając się, dlaczego tak fajny kraj ma tak złą reputację, to z pewnością myśli te wracają do głowy, gdy z dystansu przypominamy sobie chociażby o tej winnicy. Ładne logo (nawet jeśli nietoperz jest zbyt oczywisty), etykieta i strona internetowa to jednak nie wszystko: my mówimy „sprawdzam” trzyletniemu już Sauvignon Blanc. Czyli szczepowi bardzo w Transylwanii popularnemu, który jednak odkryliśmy, a przynajmniej doceniliśmy na nowo dzięki wycieczce w tamte rejony.

Barwa wina jest soczysta, jasnożółta, klarowna i żywa. Sprawia przy tym wrażenie elegancji.

Całkiem intensywny aromat wina rodzi sporo skojarzeń. Obecne są „ostrzejsze” cytrusy (grapefruit? liczi?), nuty kwiatowe (a może nawet czarny bez?) czy słodsze, pełniejsze akcenty. Według M. aromat jest też na swój sposób podtęchły, z czym nie zgadza się E. W każdym razie zapach jest bardzo bogaty i momentami zdaje się wręcz perfumowany, a może nawet trochę nachalny.

Jeśli trochę wypiliśmy siedmiogrodzkiego Sauvignon Blanc, to jednak to wino nie wychodzi naprzeciw naszym z tym szczepem skojarzeniom. Smak jest istotnie cytrusowy – kwasowość przełamywana jest niezbyt słodkimi owocami. Nie czuje się w ogóle ciężaru tego wina (a przecież ma 14%), chociaż na pewno nie jest delikatne czy zwiewne. Trafnie zresztą opisano to na etykiecie: este un vin corpolent. Natomiast ma ono bardzo przyjemny, długi finisz (tj. post gustul este lung, bogat… – wspaniały ten język).

Co tu dużo mówić – smakowało nam i niech żyje Transylwania oraz jej wina. Z naszej strony zgodne 87/100.

Metryczka

Kraj: Rumunia

Winnica: Liliac

Szczep: Sauvignon Blanc

Zawartość alkoholu: 14%

Rok: 2014

Miejsce zakupu i cena: Wine Not? – Sybin (60 RON)

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s