Polka czerwona

dnia

Polka 2016 – wino czerwone

Że Polka jest lidlową propozycją w temacie win polskich pewnie nikogo uświadamiać nie trzeba. Za nami bardzo przyjemna degustacja wersji białej, a że ostatnio jesień objawiła się raptownie i zdecydowanie – czas na Polkę czerwoną. Podobnie jak w tamtym przypadku, również tutaj mamy całkiem pokaźny, bo czteroodmianowy kupaż. Do tego składający się z przynajmniej dwóch szczepów, o których szczerze nigdy wcześniej nie słyszeliśmy – o próbowaniu nie wspominając. Niemniej, już pobieżna lektura etykiety pod tym kątem pozwala przyjąć, że wino będzie raczej północne i nie pójdzie na jakieś słodkie czy alkoholowe kompromisy.

Barwa wina swoją intensywną, głęboką, wpadającą w fiolet czerwienią przypomina dojrzałe wiśnie. Nie zapowiada to lekkiego, zwiewnego wina.

Aromat jest jednoznacznie owocowy, a wydobywają się z niego przede wszystkim czereśnie, wiśnie i ogólnie mięsiste, czerwone owoce. Na swój sposób jest suchy czy wręcz ascetyczny, a do tego nawet łagodny. Koresponduje to z naszymi na temat Regenta czy Rondo skojarzeniami.

Pod tym względem smak nie zaskakuje ani trochę. Mamy tutaj więc soczysty, czerwony owoc z wyczuwalną taniną. Wino jest istotnie wytrawne, a niektórzy może nawet powiedzieliby, że cierpkie. Mimo tego owocu, nie jest ono ciężkie i zachowuje swój północny, może i niedosłoneczniony charakter (co w żadnym wypadku nie jest zarzutem – wszak nie lubimy gęstych, południowych kompotów z alkoholem). Po stronie wad można zapisać, że wino jest mało złożone, a może i trochę puste w smaku. Do tego ma raczej krótki finisz.

Wszystkie aspekty wyraźnie ze sobą korespondują, dając wino konsekwentne i jednorodne. Może nawet jednowymiarowe. Brawa za „północny” charakter wina, które przy tym pije się naprawdę przyjemnie. Na pewno fajnie pasowałoby do bardziej tradycyjnego, polskiego obiadu. Trzeba przy tym pamiętać, że o dobre czerwone polskie wino wcale nie jest łatwo, więc z tym większą chęcią oceniamy Polkę na mocne 76 (E.) i 75/100 (M.)

Metryczka

Kraj: Polska

Winnica: Srebrna Góra

Szczepy: Regent, Rondo, Acolon, Cabernet Cortis

Rok: 2016

Zawartość alkoholu: 12,5%

Źródło i cena: przesyłka od Lidla – w sklepie 34,99 zł (przy zakupie dwóch butelek – 29,99 zł)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s