Biedronka gra u siebie. Wina z Portugalii

dnia

Ta przesyłka dotarła do nas ze sporym opóźnieniem – okazuje się, że portugalskie szkło nie zawsze dobrze znosi kontakt z polskimi rękami rzucającymi paczkę na równie polską glebę. Tym razem zniosło źle, i to dwa razy. Tym milej nam, że Biedronka wyszła z założenia, że przynajmniej do trzech razy sztuka i w końcu mogliśmy spróbować kolejnej odsłony portugalskiej oferty tej sieci.
A odsłona jest nie byle jaka, bo wieńczy ją dostojnie Dão wypuszczone przez koncern Sogrape. Przy okazji jest to chyba jedno z droższych win w ofercie dyskontu, więc z tym większą ciekawością chcieliśmy sprawdzić, czy jest warte ono tych 70 zł.
W tym wpisie degustację uzupełniamy bardzo przyzwoitą, o ponad połowę tańszą propozycją z Alentejo.

Quinta dos Carvalhais
Dão Reserva Tinto 2012

Czy to wino warte jest 70 zł? Raczej nie. Owszem, jest bardzo smaczne, złożone i ciekawe. Świetnie nadawałoby się chociażby do konkretniejszych mięs. Na pewno nie stałaby mu się krzywda, gdyby jeszcze chwilę poleżało w piwniczce, nabierając szlachetniejszych konturów. Za tę cenę jednak można już jednak dostać znacznie ciekawsze propozycje. Dlatego, uwzględniając relację jakości do ceny, wino oceniamy na 80/100 (E.) i 78/100 (M.).

Wino ma bardzo ciemną barwę: ot, taka przyjemna, ciepła cegła z czereśnią. Aromat jest całkiem wyraźny, pieprzny, a przy tym owocowy. Zapowiada wino masywne i nieprzesadnie bawiące się w kompromisy.

W ustach dzieje się nawet sporo. Wyraźne taniny ciekawie dopełniają owoc i bardziej pieprzne nuty. Momentami jednak trochę się to wszystko rozwadnia, a na placu boju pozostaje jedynie beczka z owocem. Wino jest też dość ciężkie. Jest ok, ale jednak oczekiwania były trochę większe.

Metryczka

Kraj: Portugalia

Producent: Sogrape

Szczepy: Touriga Nacional, Tinta Roriz

Zawartość alkoholu: 13,5%

Rok: 2012

Miejsce zakupu i cena: przesyłka marketingowa; dostępne w Biedronce za 69,99 zł

Monte da Ravasqueira
Alentejano Superior 2016

Nie będziemy zbyt oryginalni, gdy przyznamy, że zazwyczaj w przedbiegach odrzucamy wszelkie półwytrawne pomysły. A tutaj mamy z takim do czynienia. Niemniej, wino okazuje się być przyjemną, niezobowiązującą i przystępną propozycją za 30 zł. Może nie zachwyci ono smakoszy poszukujących jakichś szczególnych doznań, ale pod względem relacji jakości do ceny sprawa postawiona została całkiem uczciwie. Można pić: wino nie jest „populistyczne”, a na luźniejszą imprezę powinno nadawać się bardzo dobrze. Dlatego oceniamy to wino na 77 (E.) oraz 79/100 (M.).

Jeśli mu się przyjrzeć, to w barwie dominują ciepłe, ciemne i gęste akcenty wiśni. Aromat rodzi jednoznaczne skojarzenia z czerwonym owocem, ale także mniej oczywiste – korzenne. Jest przy tym dość masywny, można w nim niestety wyczuć alkohol.

Smak jest zaskakująco bogaty w taniny, jak na wino określające się jako półwytrawne. Dominują oczywiście owoce: czereśnie, może także jagody. „Półwytrawność” nawet tak bardzo nie wkurza – dodając jakoś tam pełni.

Metryczka

Kraj: Portugalia

Producent: Ravasqueira

Szczepy: Touriga Nacional, Aragonez, Syrah, Alicante Bouschet

Rok: 2016

Zawartość alkoholu: 13,5%

Miejsce zakupu i cena: przesyłka marketingowa; dostępne w Biedronce za 29,99 zł

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s