Jest późna jesień, jest i Burgund

dnia

Louis Jadot 2014
Bourgogne AOC Pinot Noir

Może i jest to przejaw myślenia i działania zbyt schematycznego, ale cóż poradzić. Im mniej liści na drzewach, im bardziej gniją one na chodnikach, im bardziej dojrzała szarość późnego listopada i wczesnego grudnia, tym bardziej oczywiste jest, że trzeba się napić Burgunda, najlepiej okraszając degustację jakąś płytą wydaną przez ECM.

Tym oto sposobem w nasze ręce i kieliszki trafiło wino z całkiem sporej i nieźle radzącej sobie winnicy, której główna siedziba mieści się w Beaune. Louis Jadot ma bardzo bogatą i świetnie wyglądającą ofertę: nam wypadło spróbować bardziej podstawowego, dość jeszcze młodego Burgunda, względem którego producent nie jest zbyt szczodry w zakresie informacyjnym. Nie wiemy zatem, z jakiej dokładnie pochodzi winnicy, nie wiemy właściwie nic.

Wiemy natomiast, że wino bardzo nam smakowało. Jest eleganckie, może nie aż tak przystępne – czy jak by powiedzieli niektórzy: „populistyczne”. Łączy klasyczną, piękną burgundzką barwę z charakterystyczną surowością i mięsistością. Można mieć co prawda wątpliwości co do relacji jakości do ceny, ale my oceniamy je na 85 i 90/100 (oceny odpowiednio: E i M).

Idealnie pasowałoby do soczystych, może też grillowanych czerwonych mięs. Na pewno nie byłoby grzechem poczekać z odkorkowaniem jeszcze chwilę i skonfrontować wino z bardziej wyrafinowanymi daniami z czerwonego mięsa.

Więcej szczegółów?

Wino jest klarowne, krwiste (acz jest to krew utlenowana), z odrobiną cegły. Piękna, typowo burgundzka barwa, naprawdę cieszy oczy.

Aromat jest wyraźny i intensywny; na swój sposób żelazny, krwisty – surowy. Sporo w nim garbników, ale za nimi stoi głębia jakieś – zachowując wszelkie proporcje przy użyciu tego słowa – „słodsze”, podtęchłe dopełnienie.

Również w ustach wino jest surowe i mięsiste. Soczyste, obfitujące w garbniki: bogate i istotnie wytrawne. O ile dominują tu czerwone czy leśne owoce, to na końcu wyczuwalny jest charakterystyczny posmak goryczki – może nawet cytrusowej? Długi, elegancki finisz.

Metryczka

Kraj: Francja, Burgundia

Winnica: Louis Jadot

Szczep: Pinot Noir

Zawartość alkoholu: 12,5%

Rok: 2014

Cena: 16,20 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s