Jedna z 530

dnia

 

Dom Bliskowice – Riesling 2016

Winnica Dom Bliskowice to duże odkrycie i wielki hit na polskim rynku przynajmniej od zeszłego roku (o czym więcej chociażby tutaj). Serca i kubki smakowe podbiła przede wszystkim podobno genialnym Johanniterem Ultra (jednym z top 7 luksusowych produktów z Polski). My z kolei zaglądamy do jednej z 530 butelek Rieslinga, który podobno świetnie się przyjął na wapiennych, nadwiślańskich zboczach niedaleko Kazimierza Dolnego.

Wino intryguje już etykietą, jednak odwołania do przemocy i nagości ostatecznie przesądziły o tym, że nie wybraliśmy go na prezent przy bardziej „oficjalnej” okazji. No i jednak trzeba przyznać, że etykieta mogłaby być bardziej finezyjna, a nie tylko „starać się” przełamywać stereotypy. Później jest już wyłącznie świetnie – błogosławione niech będzie wino, którego jedynym problemem jest etykieta.

Wino jest niezwykle ciekawe, eleganckie i złożone. Zapewnia sporo wrażeń: jest tak treściwe, że można je sączyć wyłącznie leniwie i z namysłem. Może okazać się dość wymagające, ale naprawdę ma po swojej stronie moc argumentów. Takimi winami naprawdę można i trzeba się delektować, popadając w błogi stan. My oceniamy je na 91 (E) oraz 96/100 (M).

Po barwie widać, że wino nie jest filtrowane: w swojej soczystej i lekko mętnej żółci rodzi skojarzenia z gruszką.

Elegancki, subtelny, ale i bardzo owocowy aromat znowu przywodzi na myśl gruszkę i pigwę. Ma w sobie jednocześnie północną rześkość i surowość, co nas akurat kręci bardzo. Wyczuwalne są też charakterystyczne nuty gleby, a także charakterystyczne, delikatnie słodkie podbicie.

W ustach wino jest przebogate: wyczuwamy w nim nuty pokrzywy (trawy?) czy wapienia. Podobnie jak w aromacie, również przy smakowaniu wino okazuje się chłodne, surowe i charakterystycznie mineralne – a także bardzo mało owocowe. Finisz maratoński.

Po prostu świetne wino.

Metryczka

Kraj: Polska

Winnica: Dom Bliskowice

Szczep: Riesling

Zawartość alkoholu: 13,2%

Rok: 2016

Sklep i cena: Winelove, Poznań – 120 zł (ale można w Internecie za 95 zł)

2 Komentarze Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s