You can’t judge wine by the cover

Saint Clair Pioneer Block
2015 Sauvignon Blanc
Cash Block 20

„Nie oceniaj mnie, bo chociaż wyglądam na wieśniaka…” – śpiewał Maciej Maleńczuk w polskojęzycznej przeróbce popularnej piosenki. Tak też mogłoby się reklamować degustowane przez nas nowozelandzkie Sauvignon Blanc. Bo o ile etykieta osiąga wyżyny kiczu i złego smaku, to samo wino jest naprawdę świetne. Można się w nim rozsmakować, jest o czym rozmawiać. Bogata paleta aromatów i smaków – od lekko kredowych, przez cytrusowe (może nawet grapefruitowe) aż po słodsze zaokrąglenie, które sprawia, że chociaż wino jest eleganckie i pełne, to jednak dość bezpieczne i może podobać się szerszej grupie odbiorców. My oceniliśmy je na 91 (E.) i 92/100 (M.)

Barwa wina jest przejmująco chłodna, klarowna i nawet dość ostra. Słomkowożółta, chociaż z bardzo istotnymi zielonymi akcentami.

Aromat jest całkiem intensywny, ale też nie narzuca się i jest elegancki. Kwiatowe nuty przywodzą na myśl akację i jej niezupełnie słodkie, trochę cytrusowe akcenty. Zapach jest przy tym wygładzony, zaokrąglony bardzo delikatną słodyczą, co z kolei nie pozwala uwolnić się od skojarzeń z syropem z kwiatów czarnego bzu.

W ustach wino naprawdę daje niezły koncert smaków. Wyczuwalne są delikatne, kredowe (a może nawet, nawet mineralne) akcenty. Obok tego nuty delikatnie cytrusowe i trawiaste, a nawet subtelnie słodkie. Smak jest naprawdę bogaty, a przy tym elegancki. W dodatku wino jest całkiem lekkie i nie wyczuwa się w nim ani trochę ciężaru tych 13% alkoholu.

Pilibyśmy jeszcze.

Metryczka

Kraj: Nowa Zelandia

Winnica: Saint Clair

Szczep: Sauvignon Blanc

Rok: 2015

Zawartość alkoholu: 13%

Miejsce zakupu i cena: Convento Wines (Leuven, Belgia), 20 EUR

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s