Morawskie pomarańcze

dnia

Jaroslav Springer
Orange de Pinot Noir
Trkmanska 2016

Sporo już czasu minęło od naszej przejażdżki rowerowej po Morawach, a cały czas nie możemy się zebrać, by skreślić na jej temat kilka słów. Ma to swoje dobre strony, bo bardzo miłe wspomnienia z wizyty w winnicy Stapleton i Springer zdążyliśmy uzupełnić domową degustacją białego pinot noir, pinota bardziej klasycznego, by zakończyć przygodę z naszym niezbyt obfitym zbiorem degustacją pinota w wersji pomarańczowej.

Położona w Boreticach winnica Springer & Stapleton to na pewno morawska czołówka i górna półka. Degustowane wino potwierdza wcześniejszy wniosek, że nie jest to czołówka i półka przereklamowana. Jest ono bardzo bogate i złożone. Sączy się je powoli, z namysłem i dużą przyjemnością. Nie jest aż tak genialne jak dwa degustowane wcześniej, ale cały czas trzyma bardzo wysoki poziom, co pozwala nam je ocenić na 87/100 (E.) oraz 91/100 (M.)

Więcej szczegółów? Dość mętna barwa wina potwierdza, że jest ono bio- i niefiltrowane. Rzeczywiście jest ono pomarańczowe, a może nawet marchewkowe – przez to bardzo ciekawe. Natomiast aromat jest dość ambiwalentny. Raz wydaje się delikatny i mało wyraźny, a czasem całkiem intensywny i zdecydowany. Charakterystyczne dla pinota, lekko podtęchłe nuty. Co zaskakuje trochę bardziej – pojawiają się też akcenty owocowe i konfiturowe: grapefruity? pigwa? mirabelka? Dość dziwne, ale i intrygujące skojarzenia.

Również w ustach wino jest i elegancko subtelne, i zdecydowane. Pełny, treściwy smak z charakterystycznym, zadziornym garbnikiem mierzwiącym kubki smakowe. Wydaje się przy tym też na swój sposób gorzki, co znowu przywodzi na myśl grapefruity, a może nawet ich skórki. Ma też w sobie coś delikatnie słodkiego, a do tego charakterystyczną świeżość. Wrażeń smakowych jest sporo, a wieńczy je zadowalająco długi finisz.

Metryczka

Kraj: Czechy (Morawy)

Winnica: Stapleton & Springer

Szczep: Pinot Noir

Rok: 2016

Zawartość alkoholu: 13%

Miejsce zakupu i cena: u źródła, 484 CZK

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s