Algazarra, czyli co?

dnia

Algazarra Signature Reserva
Vinho Regional Lisboa

Niby nie można oceniać wina po etykiecie, ale ta wygląda naprawdę dobrze. Przyjechała do nas z Portugalii, by czcić pewne okrągłe urodziny. Z opisu wynika, że „algazarra” była pochodzącym z arabskiego okrzykiem przed bitwą: coś jak swojskie „urrraaaa!” albo „na pohybel”. Zresztą, producent tego wina ma tak szerokie portfolio, że z pewnością byłby w stanie wystawić pokaźną i wcale krzykliwą armię. Natomiast muzyczny akcent na etykiecie doprowadził szlachetnego darczyńcę do wniosku, że wino ma coś wspólnego z pochodzącą z Sintry, rzekomo turbo-folkową Kumpanią Algazarra. Skąd nazwa, co oznacza i kto za tym stoi – chyba nie ustalimy.

Natomiast po odkorkowaniu butelki jest już znacznie mniej zagadek. Wino jest bardzo, bardzo ciemne (z fioletowymi akcentami) i gęste. Barwa kojarzy się z wiśnią, a może też aronią. Również aromat jest owocowy, a przy tym soczysty, na swój sposób ciepły, ale momentami przywodzący na myśl bardziej cierpkie owoce. Wino potrzebuje sporo czasu, by się otworzyć – przeciwnie będzie to tylko gładki, owocowy kompot. Po nabraniu powietrza pokazuje zdecydowanie więcej – nadal owocowego – charakteru. Treściwe beczkowe, ale i korzenne, taniczne nuty starają się przełamać aksamitny i krągły smak wina.

Bardzo przyjemne wino, które idealnie wręcz pasuje do przedłużającej się zimy. Nie jest może jakoś przesadnie wysublimowane, ale szczere i przyjazne (czym nawet trafnie nawiązywałoby do muzyki wspomnianej kapeli). My zgodnie i bez grymasów oceniliśmy je na 85/100.

Metryczka

Kraj: Portugalia

Winnica: Casa Santos Lima

Szczepy: Syrah, Touriga Nacional, Castelão, Cabernet Sauvignon

Rok: 2015

Zawartość alkoholu: 14%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s