Biedronka wielce odkrywcza?

dnia

Oferta win portugalskich weszła do Biedronki pod hasłem „Wina portugalskie – z kraju wielkich odkrywców”. Tym razem sieć ewidentnie stawia na średnią i niższą półkę, nie proponując ani jednego lepszego (a może tylko: droższego) wina – chociażby w przeciwieństwie do jednego z wcześniejszych portugalskich rzutów. My w tym wpisie na warsztat bierzemy dwie etykiety, mając nadzieję, że są one jakkolwiek reprezentatywne dla całości. A więc czerwone Dao oraz biała propozycja od znanej z wcześniejszych ofert, alanteżańskiej Ravasqueiry.

Monte da Ravasqueira
Superior 2017

Może są to bliskie bieżącego rocznika zlewki z nie zawsze szlachetnych odmian, a z pewnością nie ma co oczekiwać fajerwerków czy wielkich wrażeń. Ale mimo to wino pije się naprawdę przyjemnie, a biorąc pod uwagę jego cenę, naprawdę jesteśmy w stanie stwierdzić, że jest ono dobre. Oceniliśmy je zresztą niemal zgodnie na 81 (M.) i 80/100 (E.)

Klarowne wino o jasnożółtej, dość bladej barwie. Delikatny, owocowy, ale i słodkawy aromat przypomina trochę liczi. Jest przy tym i krągły, i prosty, ma w sobie subtelne kwiatowe akcenty. Natomiast w ustach wino jest przyjemnie lekkie, a owoc fajnie przełamywany jest przez delikatną kwasowość. Szaleństw może nie ma, odkrywczości też niewiele, ale jest całkiem przyzwoicie.

Metryczka

Kraj: Portugalia

Producent: Monte da Ravasqueira

Szczepy: 30% Alvarinho, 20% Arinto, 30% Viognier, 20% Semillon

Rok: 2017

Zawartość alkoholu: 13%

Sklep i cena: Biedronka (przesyłka promocyjna), 24,99 zł

Pedra Cancela – Dao DOC

Już, już chce się powiedzieć, że wino jest zbyt toporne i niebezpiecznie skręca w stronę kompotu. Ale szczęśliwie w porę jest w stanie jakoś się opamiętać. Nawet jeśli nie jest rewelacyjne czy olśniewające, to udaje mu się dość bezpiecznie uniknąć wstydu. Za tę cenę jak najbardziej może być, a my oceniamy je na 81 (E.) i 79/100 (M.)

Wiśniowo-bordowa, ciemna barwa zapowiada raczej masywne wino. Również aromat jest istotnie owocowy (znowu wiśnie), ciężki i może nawet ostry. Zza owocu wychylają się oszczędne taniny. Co zapowiedziało się oczom, potwierdziło się w ustach. Wino jest dość obfite i masywne, a przy tym przede wszystkim owocowo soczyste. Wrażenie wiśni już nas nie opuści, ale dochodzą do tego też owoce leśne. Cały czas zostają też delikatne taniny.

Metryczka

Kraj: Portugalia

Producent: Pedra Cancela Vinhos

Szczepy: Touriga Nacional, Alfrocheiro, Tinta Roriz

Zawartość alkoholu: 13%

Rok: 2015

Sklep i cena: Biedronka (przesyłka promocyjna), 18,99 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s