Święty Marcin znad Mozeli

Domaine St. Martin
2015 Gewurztraminer Grand Premier Cru
AOP Moselle Luxembourgeoise

Nawet jeśli luksemburskie wina nie należą to najciekawszych na świecie i są zazwyczaj dość podstawowe (a przynajmniej do innych nie mieliśmy dostępu), to i tak darzymy je sporą dawką pozytywnych uczuć. Natomiast nie bardzo mieliśmy dotychczas do czynienia z Gewurztraminerem pochodzącym z tego brzegu Mozeli, więc z tym większą ciekawością odkorkowaliśmy butelkę. I nawet jeśli lato nie bardzo idzie w parze z tym słodkim, korzennym winem – to i tak bawiliśmy się z  nim nieźle.

Wino ma ciepłą, żółtą barwę: zdaje się być pełne i gęste. Również pełny, dojrzały i słodki jest jego aromat. Dominują nuty gruszkowo-korzenne (goździki, cynamon), pojawia się też lukrecja. Zdarzają się świeższe momenty. Również w ustach dominuje słodycz bardzo dojrzałej gruszki, chociaż gdzieś pod koniec pojawia się też delikatna gorycz.

To nie jest nasz ulubiony typ białych win, a do tego degustowany Gewurztraminer okazał się nieprzesadnie zbalansowany, trochę za słodki i przez to może nawet mdły. Brakuje w nim jakiegoś ciekawszego przełamania, ale też może nie powinno się tego oczekiwać od takiego rodzaju wina. Zazwyczaj zaglądamy do innych butelek, ale tę – nieco siląc się na obiektywizm – oceniamy na 82 (M.) i 85/100 (E.)

Metryczka

Kraj: Luksemburg

Winnica: Caves St. Martin

Szczep: Gewurztraminer

Zawartość alkoholu: 13%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s