Aszu z Royal Tokaji w Lidlu

dnia

Royal Tokaji
6 Puttonyos Aszu 2013

Royal Tokaji to dość uznany i poważany gracz na tokajskim podwórku, który niejako wyznaczał trendy (przynajmniej te „zachodnie”) w okresie transformacji. Ulokowany w miejscowości Mad, gdzie chyba nie ma wśród winiarzy miejsca na jakościowe kompromisy czy półśrodki. To pozwala wierzyć, że 6-putonowy Aszu jest rzeczywiście tym, czym twierdzi, że jest. A skoro tak, to jego pojawienie się w ofercie Lidla powinno być jeśli nie sensacją, to na pewno bardzo dobrą wiadomością. Jeśli dodać do tego fakt, że 2013 był naprawdę dobrym rokiem, to młodość tego Aszu przestaje budzić zastrzeżenia.

Wino jest bardzo treściwe, wręcz stereotypowo (w dobrym tego słowa znaczeniu, nawet jeśli stereotyp nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością) tokajskie: właściwie pod każdym względem. Nie mamy w tego rodzaju winach zbyt bogatego doświadczenia (nad czym wytrwale jednak pracujemy), ale wydaje się, że jeśli ktoś ma potrzebę pić 6-putonowe Aszu, to ta propozycja Lidla powinna go usatysfakcjonować. Nas usatysfakcjonowała istotnie, czego dowodem niech będą oceny 89 (E.) oraz 91/100 (M.)

Złocista, miodowa, ciepła, słoneczna i żywa barwa. Nie powinno też zaskakiwać, że wino jest bardzo gęste. Aromat bardzo przyjemny, oczywiście słodki (miodowy), ale też z charakterystycznymi dla Tokaju nutami, które jednak trudno nam opisać – pleśniowo-przykurzone? W ustach wino jest rzecz jasna słodkie, ale przy tym bardzo dostojne, eleganckie. Świetnie zrównoważone: niby aż się lepi od słodyczy, ale nią nie przytłacza. Słodycz przełamana jest też tym trudnym do opisania, tokajskim smakiem (tzw. szlachetna pleśń?). A może też trochę kwasowością (chociaż tutaj mamy sporo wątpliwości). Bardzo długi finisz: pamięć o winie długo utrzymuje się w kubkach smakowych, ale też w pustym kieliszku, który nie może przestać pachnieć. Brawa dla Lidla za takie wino w ofercie. Natomiast trudno nam powiedzieć, czy jest ono warte 125 zł.

Metryczka

Kraj: Węgry

Winnica: Royal Tokaji

Szczepy: Furmint, Harslevelu, Muscat

Rok: 2013

Zawartość alkoholu: 10,5%

Miejsce zakupu i cena: Lidl, przesyłka promocyjna | w Winnicy Lidla: 125 zł

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s