Koń, Furmint i Lipovina

dnia

Vinarstvo u Kona
Furmint & Lipovina 2015

Jak bardzo wielbimy Mariana Takaca i jego dzieła – była już i będzie jeszcze pewnie mowa. Tym razem otwieramy już nieco odleżany kupaż dwóch najpopularniejszych tokajskich szczepów: Furminta i Hárslevelű, pięknie zwanego na Słowacji Lipoviną.

I chociaż podczas degustacji w piwnicy Mariana spróbowaliśmy chyba kilkunastu  różnych butelek, nie mija nam niekłamany zachwyt i jakieś tam jednak zaskoczenie. Wino jest pełne, zadziorne i ma swój charakter. Z jednej strony szkoda, że się kończy, ale z drugiej – jest tak intensywne, że trudno byłoby od razu otworzyć kolejną butelkę. Trzeba też podkreślić, że nie jest to wino łatwe i dopasowujące się do każdej okazji. To raczej do niego trzeba się dopasować, co wcale nie przeszkadzało nam w ocenieniu go zgodnie na 93/100.

Wino ma całkiem ciepłą, złocistą, może nawet lekko pigwową barwę. Intensywny, pełny i złożony  aromat raczy nas tokajskim grzybkiem, jabłkami i całą feerią innych nut i akcentów, których określić nie byliśmy w stanie.

W ustach wino jest przede wszystkim słone i mineralne. Nie jest też pozbawione soczystej kwasowości. Sprawia wrażenie surowego, więc jeśli pojawiają się tu owoce, to są to kwaśniejsze jabłka czy pozbawione jakiejkolwiek słodyczy mirabelki. Wino jest przy tym bardzo treściwe i intensywne. Nasze kubki smakowe miały z niego naprawdę dużo radości.

Metryczka

Kraj: Słowacja

Winnica: u Kona

Szczepy: Furmint, Lipovina (Hárslevelű)

Rok: 2015

Miejsce zakupu: u źródła

2 Komentarze Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s