Naturalnie z Vipavy

dnia

Batic Vipava – Rebula 2017

Kontynuując przygodę ze słoweńskim winem, zaglądamy śmielej w Dolinę Vipavy. Jednym z ważniejszych szczepów jest tam biała Rebula, którą wokół Sempasu uprawia całkiem uznany, również w bardziej ekologicznym świecie, winiarz Miha Batic. Warto zaznaczyć, że wino zostało przygotowane w sposób naturalny, tj. bez kontroli temperatury czy bez dodatku drożdży przemysłowych. Zamknięte zostało w butelce, która być może trąci już teraz myszką, ale wynika z miłej tradycji. Butelki zaprojektował jeden z miejscowych artystów, a każdy wzór przyznano wyłącznie jednemu z winiarzy Doliny Vipavy. Jakkolwiek obecnie projekty te kojarzą się z tańszymi propozycjami, które jedynie udają klasę i elegancję, to jednak miło, że okoliczni winiarze aż tak nie kłaniają się modzie i z podniesionymi głowami trzymają się tego kontrolowanego, ale jednak kiczu.

Degustowane wino jest pełne, owocowe dość złożone i bogate. Dojrzałe (chociaż przecież tak młode), ma jednak też lżejsze, kwiatowe nuty. Momentami, pewnie przez zawartość alkoholu, uderza w klimaty kojarzące się z deserowymi. Chyba może podobać się szerszej publice, a jednocześnie wcale nie jest banalne. My, zazwyczaj gustując w nieco innych winach, oceniliśmy je na 83 (E) i 87/100 (M).

Zaskakująca jest relacja między barwą – jasną, chłodną, zielonkawą, klarowną – a jednak całkiem złożonym i dojrzałym aromatem i smakiem. W nosie wino jest pełne, owocowe, krągłe. Delikatnie kwiatowe, ma w sobie też sporo subtelnej świeżości.

W ustach również wyraźnie wyczuwalne są dojrzałe owoce, przez które wino zdaje się skręcać w bardziej deserowe klimaty. Ale bez obaw, jest też kwasowość, subtelna mineralność i całkiem pokaźna dawka świeżości. Wszystko to przyjemnie równoważy się w kubkach smakowych, dając całkiem elegancki i stonowany rezultat.

Tym oto sposobem Słowenia uczyniła kolejny krok ku zdobyciu naszych serc, a po ostatnich wakacjach nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

Metryczka

Kraj: Słowenia

Winnica: Batic

Szczep: Rebula

Rok: 2017

Zawartość alkoholu: 12,5%

Miejsce zakupu: u źródła

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s