Guerila: retro z widokiem

Guerila – Retro Selection 2016

Guerila to chyba jedna z piękniej położonych winnic w Dolinie Vipavy; widok rozpościerający się ze wzgórza naprawdę wynagrodził nam niełatwą wspinaczkę rowerową do Planiny. Jak w wielu winnicach regionu, również tutaj zdecydowano się na produkcję wina w sposób nie tylko naturalny, ale także dynamiczny. Tradycji hołduje się też w ten sposób, że produkowane są tu białe wina, którym jednak, jak przy produkcji win czerwonych, zapewnia się kontakt ze skórkami winogron. Powstają dzięki temu wina wyjątkowe, treściwe, o pięknej, pomarańczowej barwie. Linia Selection to ciut wyższa półka w ofercie producenta (adresowana podobno do audiencji młodej duchem), a pozycja retro to kupaż czterech odmian charakterystycznych dla regionu: Rebuli, Zelena, Pineli oraz Malvasii.

Po raz pierwszy trafiliśmy na to wino w restauracji w Vipavie i wtedy naprawdę zdobyło nasze kubki smakowe. Po kilku miesiącach, w zupełnie innym miejscu i kontekście, wino nadal bardzo cieszy swoim mineralnym i surowym charakterem. Jest treściwe i dość wymagające. Pojawiają się jednak pewne „ale” – może trochę brakuje mu głębi, zwłaszcza wcześnie po otwarciu butelki wydaje się „wodniste”. Na pewno w słoweńskim regionie Primorska trafiają się większe perełki, ale Guerila to naprawdę kawał imponującej roboty, który oceniamy na 87 (E) i 90/100 (M).

Barwa jest złocista, ciepła i „wykontrastowana” – zupełnie jakby w tym winie wiecznie obowiązywała fotograficzna „złota godzina”.

Początki z aromatem są trudne. Objawiają się w nim mniej chwalebne aspekty morskich nut zapachowych, wino wydaje się też dość słone. Nie dajmy się jednak zwieść, ono po prostu potrzebuje czasu by się otworzyć. Wtedy delikatnieje, zaczyna przyjemnie trącić skórkami winogron oraz beczką.

Ze smakowaniem wina również nie należy się spieszyć i lepiej dać mu czas, by nabrało powietrza po odkorkowaniu butelki. Dopiero wtedy nabiera treściwości macerowanych białych win. Z jednej strony jest delikatne, zrównoważone i świeże, jednak z drugiej – zdecydowane, surowe i istotnie mineralne. Na marginesie pojawiają się też nuty gorzkie oraz – choć charakterystyczne – owocowe (coś w rodzaju bardziej cierpkich jabłek). Złożone, wymagające przemyślenia wino – takie lubimy. Zwłaszcza, że nie znika tak od razu, a charakteryzuje się bardzo zadowalającym finiszem.

Metryczka

Kraj: Słowenia / Vipavska Dolina

Winnica: Guerila

Szczepy: Rebula, Zelen, Pinela, Malvasia

Rok: 2016

Zawartość alkoholu: 13%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s