Dwa Dęby i czerwona końcówka

Dva Duby – Červenošpičák 2015

O winnicy Dva Duby (oraz ich podobno świetnym winie Ex opere operato) czytaliśmy już jakiś czas temu, ale jakoś nie było okazji przekuć słów w czyny. I o ile odwiedziny jeszcze przed nami, to podczas ostatniego Autentikfest udało się trochę popróbować i przywieźć do domu nieznaną nam dotychczas odmianę, po tej stronie granicy nazywaną Cervenospicakiem (od charakterystycznego, czerwonego zakończenia liści winogron). Dva Duby to winnica kładąca nacisk na terroir i jak najmniejszą ingerencję w wino podczas jego produkcji. Jak najbardziej wpisuje się w nurt tzw. win naturalnych, od którego – jakoś tak wyszło – ostatnio nie stronimy.

Już podczas degustacji wino posmakowało nam tak bardzo, że trzeba było po kieszeniach nerwowo szukać nie tak wielu znowu koron, by kupić ostatnią już dostępną butelkę. Po kilku miesiącach utwierdziliśmy się w przekonaniu, że to, co kupiliśmy było dobre. Dzieje się tu całkiem sporo, jest o czym rozmawiać. A jednocześnie wino jest na swój sposób proste, nieprzekombinowane. Oceniliśmy je niemal zgodnie na 92 (E) i 91/100 (M).

Nie trzeba przyglądać się zbyt długo, by wiedzieć, że to białe wino nie od razu zostało oddzielone od skórek oraz że nie zostało poddane filtracji. Nieklarowne, złociste, delikatnie blade, ale też nie pozbawione głębi czy pełni.

Aromat tradycyjnie już przy macerowanych białych winach dostarcza nam terminologicznych problemów. Ponownie obracamy się wśród niezbyt ładnie brzmiących skojarzeń z kiszonką czy emalią. Oczywiście można skwitować: „to pewnie te fenole”. Ale również to wino potwierdza, że cały czas poszukujemy odpowiednich słów, które określą nasze wrażenia zapachowe z win pomarańczowych w sposób i adekwatny, i ładny.

Smak wina jest naprawdę ciekawy i dość złożony. Oczywiście objawia się charakterystyczna „treściwość” niefiltrowanego i macerowanego białego wina. Jest ono przy tym całkiem kwasowe (papierówki?), wyczuwalna jest też beczka, bardzo delikatna tanina zwieńczona subtelną goryczką. Na pewno nie ma tu miejsca na jakieś słodsze kompromisy.

Metryczka

Kraj: Czechy (Morawy)

Winnica: Dva Duby

Szczep: Červenošpičák 

Rok: 2015

Zawartość alkoholu: 11,5%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s