Trochę inne Pinot Noir

Meinklang Blauburgunder 2017

Meinklang to niekwestionowana gwiazda świata win naturalnych i biodynamicznych. Siedziba (którą odwiedzić po prostu trzeba) położona jest w Pamhagen na pograniczu austriacko-węgierskim, natomiast same winnice mieszczą się nie tylko w Burgenlandzie, ale również w Somló, do którego mamy tak dużą słabość. Przygodę na blogu zaczynamy od Blauburgundera / Pinot Noir (fakt jego uprawy w tym regionie chyba nadal jest niespodzianką, choć przecież są i starsze, nie mniej zaskakujące roczniki), ale mamy w zanadrzu jeszcze kilka meinklangowych specjałów, do których z chęcią wrócimy niebawem.

Wino jest soczyste, owocowe, ale z pieprzykiem. Momentami wydaje się surowe. Chociaż należy raczej kategorii lżejszych czy „prostszych”, to na pewno nie brakuje mu charakteru. Zapada w pamięć i zdecydowanie jest warte degustacji. My oceniliśmy je na 90 (E) oraz 87/100 (M).

Wino ma ciemną barwę, która – może z uwagi na świąteczny okres degustacji – kojarzy się z barszczem, buraczkami. Jeśli wyzwolić się od grudniowego kontekstu, można pewnie powiedzieć, że barwa jest dość ciemna, czereśniowa czy może nawet jeżynowa.

W nosie dominują owoce (porzeczka, jeżyna), ale też pieprz czy inne wyraźniejsze przyprawy. Ta ostatnia cecha sprawia, że aromat wina zdaje się być „suchy”.

Smak jest bardzo spójny z aromatem. Przede wszystkim poczujemy czerwone owoce: wiśnie czy porzeczki. Ponownie charakteru dodają nuty pieprzu. Na początku wino zdaje się być aż zbyt młode (może zbyt naturalne?), buzujące. Jednak dość szybko się uspokaja, a jeszcze lepiej wypada następnego dnia po otwarciu butelki. Chociaż w smaku nie ma zbyt wielu warstw czy wątków, to z całą pewnością wino potwierdza swoją klasę i charakter.

Metryczka

Kraj: Austria, Burgenland

Winnica: Meinklang

Szczep: Blauburgunder

Zawartość alkoholu: 12%

Rok: 2017

Miejsce zakupu i cena: u źródła, 8 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s