Nie tylko commandaria

Tsangarides – Agios Efrem 2017

Podczas krótkiej wizyty na Cyprze oczywiście nie mogliśmy nie pochylić się nad tamtejszym winem, chcąc jednocześnie wyjść poza tyleż popularną, co smaczną Commandarię. W internecie można przeczytać, że jedyną organiczną (a przy tym mającą całkiem fajny image i marketing) winnicą na wyspie jest Tsangarides. Rzeczywiście, w ofercie jest to nawet osobna pozycja. Elastyczne podejście może trochę dziwić, ale sprawdzić warto.
Na Cyprze wina Tsangarides są dość popularne – oferowane w większości restauracji, w których byliśmy; dostępne także w supermarketach. W obydwu przypadkach ceny za podstawową półkę są bardzo przystępne.

Podobnie przystępne jest degustowany przez nas kupaż Agios Efrem (to wino akurat organiczne nie jest). Jest ono mocno „nasłonecznione” (co nie powinno dziwić), przez to soczyście owocowe i dość alkoholowe. Troszkę rozczarowuje swoją grzecznością i brakiem charakteru. Bardzo „regularne”, nie bardzo ma ambicje albo możliwości, by odznaczyć się czymś szczególnym. Z drugiej strony, jest zupełnie przyzwoite i niejednokrotnie doświadczyliśmy, że świetnie wpasowuje się w dania kuchni nie tylko cypryjskiej (ach, jak miłym wspomnieniem są meze!), ale również libańskiej (ach!). Celując zapewne w trochę szerszą publikę, robi to naprawdę nieźle. A wypada już zupełnie dobrze, gdy weźmie się pod uwagę relację jakości do ceny. Dlatego, może trochę zbyt szczodrze, oceniamy je na 80 (E) i 78/100 (M).

Ciemna, wiśniowa barwa (z fioletowymi refleksami) zapowiada soczyste wino, masywniejsze wino.

Aromat jest „nasycony”, zawiera nuty owocowe, ale też takie bardziej taniczne. Marginalnie pobrzmiewa też słodycz, może wanilia.

W pełni spójne z barwą i aromatem są wrażenia smakowe. Wino jest istotnie owocowe, ale też z całkiem śmiało zaakcentowanymi taninami. Również tutaj pojawiają się słodsze, nadające krągłości nuty. Nie daje się też nie zauważyć trochę większej ilości alkoholu, która sprawia, że wino należy do tych cięższych. Nie dzieje się tu nic szczególnego, ale też jest zupełnie przyzwoicie.

Metryczka

Kraj: Cypr

Winnica: Tsangarides

Odmiany: Cabernet Sauvignon, Mataro, Shiraz

Rok: 2017

Zawartość alkoholu: 13,5%

Cena: 5-6 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s