Spontaniczny, wegański, niefiltrowany. Zweigelt

dnia

Meinklang – Graupert Zweigelt 2015

Osobom bardziej zainteresowanym tzw. winami naturalnymi winnicy Meinklang nie trzeba przedstawiać (wszystkim pozostałym polecamy stronę internetową). Sama piwnica w Pamhagen jest dość magiczna, a krótka w niej wizyta przypomina nam się za każdym razem, gdy odkorkowujemy kolejne z kupionych tam win. Tym razem wybraliśmy linię Graupert (co w burgenlandzkim dialekcie oznacza „dziki”, „nieokiełznany”) i 100% Zweigelta. Nie jest to szczep kojarzący się z winami spontanicznymi, ale tak opisuje je sam producent (oprócz tego podkreślając, że wino jest niefiltrowane i wegańskie). Zaglądamy tym bardziej zaintrygowani.

I takie Zweigelty moglibyśmy pić zawsze. Wino jest zrównoważone, złożone, ale jednocześnie nieprzekombinowane. Dzieje się tu intrygująca gra między owocową pełnią i surowym ascetyzmem. Świetnie nadaje się i do kompletacji, i jako bardzo dobry partner do wielu, pewnie trochę bardziej północnych potraw. My oceniamy je na 91 (E) i 93/100 (M).

Wino ma bardzo ciemną barwę, trochę buraczaną, trochę kojarzącą się z suszoną śliwką. Wrażenie intensywności wzmaga jego nieprzejrzystość, mętność, wynikające z braku filtrowania (i całe szczęście!)

Aromat jest z jednej strony konkretny i intensywny, a z drugiej – trudny do nazwania. Owocowy, ale też dość surowy. Czerwone owoce, suszone śliwki okraszone są nutami fenolowymi oraz trochę już jednak bardziej północnym chłodem. Bardzo ciekawa gra między ascetyczną surowością i owocową pełnią.

Wino bezkompromisowo wypełnia wszystkie kubki smakowe. Wrażenia są tutaj w dużej mierze spójne z tymi zapachowymi. Wino jest mięsiste, soczyste, sporo w nim czerwonych owoców, trochę pieprzu. Nie popada też w jakikolwiek nadmiar czy brak równowagi, ale jest bardzo treściwe i na swój sposób – chyba znowu dzięki temu, że niefiltrowane – pożywne.

Metryczka

Kraj: Austria

Winnica: Meinklang

Szczep: Zweigelt

Zawartość alkoholu: 12,5%

Rok: 2015

Miejsce zakupu i cena: u źródła, 16 EUR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s