Slobodnie

dnia

Slobodne vinárstvo | Majer Zemianske Sady | Pinoter 2015

Slobodne vinárstvo to jeden z lepiej znanych producentów win naturalnych na Słowacji. Mamy nadzieję odwiedzić ich w tym roku osobiście, przygotowując się tymczasem do wizyty pozyskanym w Bratysławie kupażem szarego pinota i zielonego veltinera.

Chociaż wino sprawia wrażenie bardziej podstawowego, to nie brakuje mu charakteru. Potrzebuje dłuższej chwili, by się otworzyć, ale jak już to nastąpi, to ochoczo objawia swoją mineralność i bogactwo. Naprawdę przednie wino, które przypomina trochę Somlo, z charakterystycznymi nutami siarki (mniej życzliwi powiedzą: zbuka). Nawet jeśli jest to zupełnie inna gleba, nie te szczepy i w ogóle wszystko inaczej – nie potrafiliśmy opędzić się od tego skojarzenia. Slobodne: nadjeżdżamy! A póki co, oceniamy Pinotera na 91 (E) i 92 (M).

Wino jest żywe, chłodne, ładnie się mieni swoją jasnożółtą barwą. Na początku wydaje się dość klarowne, ale kolejne kieliszki nakazują zweryfikować ten pogląd.

Aromat jest przede wszystkim mineralny i – jak pisaliśmy wyżej – „szomloński”. Nie jest przy tym bezkompromisowe czy ostre, jest delikatnie, owocowo „zaokrąglone”, może trochę kwiatowe.

W ustach wino jest surowsze niż w nosie. Tutaj już zdecydowanie dominuje mineralność. Niska kwasowość, śladowy owoc, znikają krągłości. Nie oznacza to jednak, że wino byłoby pozbawione jakkolwiek równowagi. Treściwe, o długim finiszu i zachowujące długie wspomnienia.

Metryczka

Kraj: Słowacja

Winnica: Slobodne vinárstvo

Odmiany: Pinot Gris, Gruner Veltiner

Rok: 2015

Zawartość alkoholu: 12%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s