Rudzielec z Żywej Góry

dnia

Korab – Natur Rysak „on leaves” 2017

Rysak, czyli rudzielec, czyli morawskie nawiązanie do znanego w Austrii Gemischter Satz – mieszanki białych szczepów dostępnych na danej parceli, zbieranych mniej więcej w tym samym czasie. Wino dojrzewa nad osadem, nie dość że na skórkach, to jeszcze na suchych liściach winogron (przez 4 tygodnie), co daje charakterystyczny, rudawy kolor. Wino pochodzi z winnicy Petra Koraba, jednego z prężniej działających naturalistów w regionie (to tu, w Boleradicach, odbywa się prześwietny Autentikfest).

Sam autor określa to wino jako ziołowe, pieprzne, kwiatowe i imbirowe. W naszym odczuciu jest ono dość surowe i mineralne, ale też z wyraźnie zaakcentowanym owocem oraz rzeczywiście nutami ziołowymi. Intrygujące, może nawet trochę sprzeczne – jednak wszystko w dobrych granicach. Pełne, bogate, nam smakowało bardzo. Czego znakiem niech będzie ocena 93 (E) i 94/100 (M).

Barwa wina rzeczywiście jest ruda; dość ciemna, morelowa, brązowo-pomarańczowa. Jest dość klarowne.

Wino ma intensywny, ale surowy, „macerowany” aromat. Jest nawet odrobinę słony, a trochę trąci suszoną śliwką i jakimiś nutami umamicznymi. Ciekawy, złożony, głęboki i rozległy zapach.

W ustach wyczuwamy i owocową mięsistość mirabelki, i nuty ziołowo-taniczne (taka liściasto-ziołowa goryczka), i trochę bardziej słoną mineralność. Jest na swój sposób wodniste, ale bez negatywnych konotacji. Potrzebuje sporo czasu, by się otworzyć, ale jak już to nastąpi, objawia nam się naprawdę świetne, bogate wino o całkiem długim finiszu.

Metryczka

Kraj: Czechy

Region: Morawy

Winnica: Korab

Szczepy: pewnie większość akurat dostępnych w winnicy

Rok: 2017

Zawartość alkoholu: 13%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s