Purytańskie bąbelki z wulkanu

dnia

Meinklang – Foam Somló

Winnicy Meinklang zapewne przedstawiać nie trzeba. Może jednak nie każdy wie, że winiarze z Pamhagen wykupili też parcelę w węgierskim Somlo, by uprawiać tam charakterystyczne dla regionu: Juhfark i trochę szerzej znane Harslevelu. O samym Somlo też pewnie wspominać nie trzeba: dość powiedzieć, że wulkan, charakterystyczna gleba i ze wszech miar magiczne miejsce. Do tej mieszanki dodajmy chęć zrobienia pet-nata, a więc bąbelków uzyskiwanych metodą odzyskującą w ostatnich latach (choć najstarszą ze znanych) metodą. Z tego musi wyjść coś wyjątkowego.

Jak zapowiada etykieta, z takiego połączenia wychodzi świeża interpretacja gron charakterystycznych dla tego regionu, jednak w purytańskiej, wolnej od dodatków formie. I rzeczywiście, z jednej strony są to świeże i wydawać by się mogło – mniej zobowiązujące bąbelki. Czuje się jednak majestat i charakterystyczne dla Somlo akcenty (z całym mineralno-wulkanicznym bagażem), które sprawiają, że wrażenia z degustacji są wcale niebanalne, a wino ma swój charakter, jest całkiem treściwe i – zachowując wszelkie proporcje – nawet wymagające. Czym istotnie trafia w nasz gust, zyskując ocenę 90 (E) i 93/100 (M).

Wino jest niefiltrowane, a co za tym idzie – pięknie mętne. Ma jasnożółtą, delikatnie zielonkawą barwę – widać, że świeże i rześkie.

W nosie na początku dominuje świeżość, jest też sporo kwasowości. Później już przede wszystkim ten charakterystyczny dla Somlo, mineralny zbuczek. Niemniej, wszystko w subtelnych, wyważonych granicach.

Smak ciekawie się zmienia w miarę nabierania przez wino powietrza. Na początku dominują kwaśne jabłka i w ogóle skojarzenia z cydrem. Dość szybko na scenę wchodzą jednak mineralne, szomlońskie nuty, które tak przyjemnie czochrają kubki smakowe. Kwasowość jednak zupełnie nie ustępuje, świetnie dopełniając wino. Jak na lekką, wręcz tarasową propozycję – dzieje się tutaj naprawdę bardzo dużo.

Metryczka

Winnica: Meinklang

Kraj: Austria (ale też Węgry)

Szczepy: Juhfark, Harslevelu

Zawartość alkoholu: 10,5%

Rok: 2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s