Črno w pełnym Krasie

dnia

Čotar – Črno 2017

Winnica Čotar zdecydowanie jest jedną z tych, którą w słoweńskim Krasie warto odwiedzić (o czym będzie jeszcze okazja wspomnieć, a była mowa chociażby tu). Charakterystyczne, intensywnie czerwone gleby i skały nadają tamtejszym winom niepowtarzalny charakter. Uprawiany jest tutaj szczep Teran (po włosku – Terrano, któremu całkiem blisko jest do Refosco; nie należy mylić go z Teranem chorwackim), który daje wina ciekawe i paradoksalne: niezwykle ciemne i treściwe, a przy tym zaskakująco surowe. Przynajmniej my z takimi się zetknęliśmy i świetnym tego przykładem jest Czarne od Čotara.

Paradoks polega na tym, że wino z jednej strony jest surowe i minimalistyczne, ale jednocześnie pełne, nasycone i gęste. Ta gra paradoksów daje sporo radości w odbiorze wina, które ma wiele różnych twarzy i przez to wydaje się dość trudne w odbiorze (ale też bez przesady, nie jest jakieś zupełnie nieprzystępne). Na pewno nie zaszkodzi mu kontemplacja i trochę bardziej skupiona degustacja, za co jednak pięknie się odpłaci wrażeniami. Nas przekonało na tyle, by ocenić je na 91 (E) i 93/100 (M).

Barwa jest zaiste črna, głęboka. Wiśniowe, może nawet buraczane refleksy. Gęste, obficie osadza się na kieliszku. Na wszelkie sposoby komunikuje, że jest zawodnikiem cięższej wagi.

W tym kontekście zaskakuje aromat, w którym oprócz spodziewanych owoców, jest sporo ascetyzmu i surowości (co nie znaczy, że wino jest jakkolwiek płaskie czy pozbawione charakteru – przeciwnie). Jest też na swój sposób pieprzny.

Również w ustach łączą się nuty niedojrzałe i chłodne z pełnią całkiem soczystego, czerwonego owocu (jakieś owoce leśne, wiśnia, może czerwona porzeczka, może nawet bardzo subtelna aronia). Druga – dobra, zrównoważona, ale jednak – wewnętrzna sprzeczność to wrażenie masywności, gęstości i treściwości, które jednak konfrontowane jest z istotną lekkością tego wina (potwierdzaną także przez zawartość alkoholu). Całkiem taniczne.

Dzieje się tu sporo, do nas to trafia. Ale z pewnością nie jest to wino łatwo pijalne i słusznie zazdrosne o atencję przy degustacji.

Metryczka

Kraj: Słowenia

Winnica: Čotar

Szczep: Teran (Terrano / Kraški teran)

Zawartość alkoholu: 11,5%

Rok: 2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s