Z miłości do skórek i traktorów

dnia

Vina na slupkach, Petra Brédová – Čtvrtě 2017 oranz

Petra Brédová to naprawdę nie lada osobowość. Niewiele czasu w życiu zajęło jej, by dojść do wniosku, że chce robić wino. Wynajęła parcelę w morawskich Boreticach (swoją drogą, to w tej wsi jest największy na Morawach udział winnic naturalnych) i zaczęła robić wina na slupkach, czyli na skórkach. Jest zresztą w Petrze coś szalonego (w tym szczera miłość do traktorów i w ogóle pracy przy winie), co sprawia, że roztacza wokół siebie aurę podobną do chłopaków z Tokaj Underground (których zresztą świetnie zna, bo sama pochodzi z Koszyc).

Zanim więc dłuższa (w jej przypadku ok. czterotygodniowa) maceracja białych odmian zyskała na popularności, Petra mogła serwować pierwsze roczniki swoich win. Spośród degustowanych na miejscu win pomarańczowych (oprócz tego są też czerwone propozycje), najbardziej smakowało nam Čtvrtě, czyli kupażu popularnych w okolicy zielonego Veltlina oraz Neuburgera. Nie mogliśmy więc czekać zbyt długo i krótko po powrocie z Moraw zagościło ono w naszych kieliszkach.

Wrażenia? Przy degustacji kończą się żarty, wino jest dość wymagające. Nieoczywiste, stonowane. Wbrew opisom z internecie, my nie czujemy tutaj soczystości czy owocu. Raczej „ściągnięte” taniny, bardzo oszczędna mineralność, charakterystyczne skórki, sporo nut ziołowych. Nie jest to znany z innych przypadków maceracyjny rock’n’roll, a raczej wyważona, elegancka i świadoma propozycja. Nam bardzo smakowało, czego śladem niech będzie zgodna ocena 91/100.

Wino ma bursztynową, jasnoherbacianą barwę. Chociaż niefiltrowane, to całkiem klarowne. W delikatnym aromacie wyczuwamy nuty drzewne, skórzane, nieco przykurzone. Do tego wosk, pigwa, śladowe nuty acetonowe. Wino potrzebuje chwili, by się otworzyć i zakomunikować czterotygodniową macerację. Pozostaje jednak delikatne i wyważone. Jeśli jest tu jakiś owoc, to schowany za wspomnianymi nutami ziołowymi.

Metryczka

Kraj: Czechy

Winnica: Vina na slupkach, Petra Brédová

Odmiany: Veltlinské zelené i Neuburger

Rok: 2017

Zawartość alkoholu: 12%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s