Perlivý, ideální letní společník

dnia

 

Dva Duby – Frizzante

To wino jest tak dobre, że aż nie trafiło do szerszej dystrybucji. Raczej towarzyszy domownikom w miesiącach letnich. Nie ma pretensji do jakiejś wielkości czy wyjątkowości i już na tylnej etykiecie swojsko reklamuje się jako idealni letni spolecnik – u grilu, k bazenu nebo jen tak pro chvile pohody. Zalej jest nie mniej zachęcająco: otevrete si nase frizzante kdykoliv, kdekolik a s kymkoliv chcete. Jednocześnie jest dość wyjątkowe, bo jednak nie tak często zdarzają się czerwone wina musujące. Jednakże Dolni Kounice, w odróżnieniu od reszty Moraw, słyną właśnie z czerwonych odmian, stąd i taki kolor degustowanych bąbelków.

Co tu dużo mówić: to frizzante nas po prostu zachwyciło. Jest w nim wszystko, co takie wino mieć powinno. A jednocześnie znacznie więcej. Bogate, złożone, aksamitne, dojrzałe, a przy tym tak cudownie pijalne. Popadając w delikatną egzaltację, M. ocenia je na 95/100, natomiast E., zachowując nieco bardziej trzeźwy umysł, na 91/100.

Barwa jest przejmująco ciepła, krwista, lekko ceglana. Przyjemna dla oka, na swój sposób lekka, ale też z przypalanymi, śliwkowymi refleksami.

Aromat całkiem bogaty, świeży. Przywodzi na myśl czerwone porzeczki, ale również – w dobrym sensie tego słowa – nuty bardziej konfiturowe, przyjemnie grające z kwasowymi akcentami.

W smaku objawia się ujmujący paradoks tego wina. Z jednej strony jest ono lekkie, świeże i tarasowe. Z drugiej jednak – dzieje się tutaj naprawdę sporo. Wino jest pełne, istotnie wytrawne. Z charakterem, krwiste czy „żelazne”. Jest tu też sporo mięsistego, czerwonego owocu (wiśnie, czereśnie). Całość fantastycznie wyważona, dojrzała, aksamitna i świetnie nadająca się również do mocniejszych dań. Bez cienia przesady można stwierdzić, że jedyną wadą jest to, że się kończy.

Metryczka

Kraj: Czechy (Morawy)

Winnica: Dva Duby

Zawartość alkoholu: 11,5%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s