Kardos z innej beczki

dnia

Kardos – Furmint 2018

Kardos to bardzo ceniony, również w Polsce, producent Tokaju. Stara się robić świadome, jakościowe wina, odchodząc od trochę mniej chlubnych praktyk, obecnych jeszcze w regionie a związanych z dużą dostępnością słodkich „Aszu”, które jednak niewiele mają wspólnego z właściwą metodą wytwarzania tego wina. Nie oznacza to jednak, że Kardos nie robi win trochę tańszych, bardziej przystępnych smakowo i trafiających do szerszej dystrybucji. Po eksperymencie z winem Ziccer (dostępnym w Lidlu), jakiś czas temu do polskich Biedronek trafiła nowa podstawowa linia tego winiarza – Furmint.

Oczywiście próżno oczekiwać tu takiego koncertu smaków jak w innych wytrawnych winach Kardosa – Supreme czy Betsek. Natomiast pomysł na zrobienie czegoś lżejszego, łatwiejszego w odbiorze i przystępnego cenowo (18 zł za butelkę jeśli kupi się dwie) na pewno zasługuje na uznanie.

Na uznanie zasługuje zresztą samo wino. Rzeczywiście jest bardzo lekkie, momentami może nawet płaskie i przez to nie bardzo kojarzy się z co bardziej mocarnymi Tokajami. Dominują tutaj owoce, odrobina słodyczy. Jak już zauważono, wino ma bardzo niską kwasowość, chociaż my akurat specjalnie za nią nie tęskniliśmy przy degustacji. Jest też delikatna mineralność. Przy takiej relacji jakości do ceny – jest naprawdę świetnie i zdecydowanie warto postawić na taką butelkę, mając w tym samym sklepie alternatywę w postaci jakichś zupełnie przemysłowych propozycji. Dla nas wino warte co najmniej 81 (E) czy 82 (M) punktów w skali do 100.

Ujmując rzecz trochę bardziej szczegółowo: barwa jest niemal przezroczysta, blada, niezwykle jasna. Widać, że jest to wino bardzo młode. Aromat jest niezbyt bogaty, przede wszystkim owocowy (liczi), odrobinę słodki (pamiętajmy jednak, że wino jest wytrawne). W ustach wino jest dość płaskie, lekkie, delikatne. Znowu istotnie owocowe. Coś w rodzaju bardzo lekkiej brzoskwini. Nuty mineralne momentami wywołują anyżowe skojarzenia (z czym E. się nie zgadza).

Metryczka

Kraj: Węgry

Winnica: Kardos

Szczep: Furmint

Rok: 2018

Zawartość alkoholu: 13%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s