Trochę lżejszy wulkan

dnia

Kőfejtő – Nagy-Somlói Olaszrizling 2016

Somlo na Autentikfeście. Gdy tylko na zeszłorocznej edycji morawskiego festiwalu trafiliśmy do szomlońskiego stoiska, stwierdziliśmy, że jest w tym jakaś dodatkowa kumulacja szczęścia. Samej winnicy wcześniej nie kojarzyliśmy zbyt dobrze. Powstała dopiero w 2011 roku, a prowadzi ją przesympatyczny Peter Tóth, który – jak można przeczytać w czeskiej blogosferzeje z kategorie „normální vinař“. Nie każdemu się to udaje na tych wulkanicznych ziemiach.

Jest to na pewno mniej typowe Somlo. Tutaj znowu trzeba zgodzić się z cytowanym źródłem, nawet jeśli degustowało Olaszrizlinga z 2015 roku: tohle se v Somló moc nevidí, po pravdě. O ile ma w sobie typową dla Somlo mineralność, to jednak jest dużo bardziej grzeczne, mniej charakterne. Eleganckie, wyważone, lekkie. Pobrzmiewa w nim jednak i kwasowość, i owoc, a nawet coś w rodzaju słodszego korzennego dopełnienia. Może jest coś w stwierdzeniu, że ma ono delikatnie kremową proweniencję.

Może jest tak, że otwierając Somlo, oczekujemy jazdy bez trzymanki i w związku z tym bardziej wyważone i subtelne propozycje spod tego wulkanicznego adresu troszkę nas zaskakują. Mając nadzieję, że ocena nie jest krzywdząca, zostawiamy 87 (E) i 90/100 (M).

Barwa jest żywa, dość ciepła, popadająca w intensywną żółć, która kojarzy się z gruszkowym sorbetem. Natomiast aromatu nie da się pomylić z żadnym innym winem/ Charakterystyczne minerały, szomloński zbuczek, który jednak przeplata się z czymś w rodzaju ciasta drożdżowego i w ogóle bardziej krągłych, może nawet słodkich akcentów. Co jeszcze bardziej zaskakujące, znajduje się tutaj nawet miejsce dla nut owocowych: pigwa? jabłko? Oczywiście są to jakieś śladowe akcenty, ale jak na nasze wyobrażenie o Somlo, to i tak sporo.

Również w ustach wino nie daje pola do żadnych wątpliwości co do tego, skąd pochodzi. Minerały, minerały, minerały, dopiero potem odrobinę kwasowości i – trochę wbrew aromatowi – żadnych owoców. Jednak nie jest ono aż tak bezkompromisowe jak niektóre propozycje z regionu: jak pisaliśmy wyżej, ma w sobie jakieś słodsze, delikatnie korzenne zaokrąglenie.

Metryczka

Kraj: Węgry, Somlo

Winnica: Kőfejtő

Szczep: Olaszrizling

Rok: 2016

Zawartość alkoholu: 12%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s