Już nigdy nie będzie takiego neuburgera

Korab Neuburger 2017

Petr Korab zdecydowanie ma swój czas. Bardzo prężnie działa na rzecz morawskiego winiarstwa naturalnego, będąc przy tym przesympatycznym, otwartym człowiekiem. O czym pewnie będzie jeszcze mowa na tym blogu, gdy tylko zbierzemy się, by bardziej szczegółowo opisać naszą po regionie wycieczkę. Tym razem zaglądamy do butelki kupionej jeszcze na Autentikfeście 2018 butelki Neuburgera, czyli szczepu bardzo popularnego w tej okolicy. Jak się okazuje, butelki dość wyjątkowej, bo rocznik 2018 to już musujący, nie mniej pyszny eksperyment.

Wino jest idealne na lato, co w niczym mu nie ujmuje na jakości czy złożoności. Dzieje się tutaj całkiem sporo, bo jest i owocowa pełnia, i nie tak mało kwasowości. To wszystko delikatnie podkreślone nutami mineralnymi. Treściwe, dobrze zrównoważone i arcyprzyjemne wino. Oceniliśmy je niemal zgodnie na 91 (E) i 90/100 (M).

Barwa jest jasna, słomkowa i klarowna. Nie dzieje się tutaj nic nietypowego. W nosie pojawia się pełniejszy, słodszy owoc – skojarzenia padają najbliżej gruszki. Do tego skórki owoców, nuty woskowe, bardzo delikatna mineralność i coś trudniejszego do określenia, jakby przykurzonego. Biorąc pod uwagę barwę, aromat naprawdę pozytywnie zaskakuje swoją intensywnością i bogactwem.

W ustach wino jest pięknie zbalansowane, a przy tym pełne. Na pierwszy plan, podobnie jak przy aromacie, wybija się pełniejszy owoc, który dopełniają kwasowość i delikatna mineralność. Jeśli się skupić, to jest w nim może jakaś pieprzna nuta. Zaskakuje swoją złożonością, o takich winach z pewnością można powiedzieć, że są full-bodied. A jednocześnie jest na swój sposób lekkie, zupełnie nie przytłacza swoją złożonością.

Metryczka

Kraj: Czechy (Morawy)

Winnica: Petr Korab

Szczep: Neuburger

Rok: 2017

Zawartość alkoholu: 13%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s