Kompas pełny życia

dnia


Petr Koráb (Živá hora) – Compass Pinot Noir 2018

Czy latem w ogóle można pić Pinot Noir, szczep tak bardzo październikowy, listopadowy? Można. Ale najlepiej, gdy jest to młoda, lekka i świeża propozycja Petra Korába, „króla Pet-Natów”, który wypuścił osobną edycję Compass (a w niej obok Pinot Noir, także: Chardonnay oraz Saint Laurent, o których można przeczytać kilka zachęcających słów tutaj). Jak dowiadujemy się z etykiety, obierzemy azymut na wino młode, żywotne i wolne (wszak jest ono mladé, divoké a plné života).

I rzeczywiście, jest ono dokładnie takie: lekkie, świeże, owocowe. Ale zachowuje charakter, na pewno nie popadając w jakąkolwiek trywialność. Niefiltrowane, a więc trochę bardziej treściwe. Idealnie nadaje się na lato, rewelacyjnie tanie (zapłaciliśmy za nie u źródła pewnie 25 zł), a do tego naprawdę ciekawe. Nam spodobało się na tyle, by ocenić je na 93 (E) i 90/100 (M).

Młodość bije już z barwy tego wina, która jest żywa, truskawkowo-łososiowa i przyjemnie mętna, niefiltrowana. Aromat jest całkiem intensywny, dominują w nim owoce (truskawki, ale są też trochę cięższe akcenty). Oprócz tego wyczuwamy nuty bardziej charakterystyczne dla Pinot Noir, a także takie skórkowe, może nawet acetonowe. W ustach istotna wytrawność przyjemnie łamie się z owocem, w tym głównie truskawką. Piękne, lekkie wino.

Metryczka

Kraj: Czechy (Morawy)

Winnica: Petr Koráb (Živá hora)

Szczep: Pinot Noir

Rok: 2018

Zawartość alkoholu: 12,5%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s