Kolonics jak wino…

dnia

Somlói Juhfark 2013
Kolonics Pinceszet

Wobec schyłku lata wyruszamy w podróż jednocześnie sentymentalną, jak i odkrywczą. Jak bardzo cenimy i miło wspominamy Karoly Kolonicsa z wulkanicznego Somlo – pisaliśmy chociażby tutaj. Z tych czy innych względów najlepiej z tej winnicy rozpoznany mamy rocznik 2013, a kilka butelek, w tym Juhfarka, odłożyliśmy na trochę później, by zobaczyć, jak się zestarzeją. Jest w tym trochę ryzyka, wszak Karoly, choć nie obnosi się z tym zanadto, robi wina naturalne, które nie zawsze zachowują się przewidywalnie. Więcej niż ryzyka jest jednak ciekawości i ekscytacji: czy wino będzie tak samo surowe i mineralne? Czy nadal będzie trącić tym przyjemnym, acz charakterystycznym szomlońskim zbuczkiem? Już od pierwszej sekundy czujemy, że po kilku latach mocno się zmieniło. Na lepsze.

Wino zachowało mineralność, ale przy tym dojrzało, stało się bardziej dostojne, zyskując pełnię i bardziej krągłe nuty. Może nawet zaczęło skręcać w stronę owocu, o który wcześniej tak trudno byłoby je podejrzewać? Już nie zbuczek, a jakieś nuty umamiczne, serowe… Z wina zachwycającego swoją prostotą (i charakterem!), stało się winem po prostu zachwycającym. Po latach oceniamy je zgodnie na 95/100.

Barwa z upływem lat oczywiście zmieniła się. Teraz wino jest żywe, intensywnie żółte. Kanarkowe. Aromat jest pełny, bogaty. Owszem, dominują w nim nuty mineralne, ale nie są już aż tak surowe jak je zapamiętaliśmy. Nieśmiało pojawiają się w nim nawet jakieś akcenty owocowe. Intensywny, bardzo długo utrzymuje się w kieliszku po jego opróżnieniu.

W ustach również dominują minerały, chociaż – jak pisaliśmy wyżej – wino utraciło ten charakterystyczny, kojarzący się ze zbukiem posmak. Pojawiają się nuty serowe, umamiczne, może też jajeczne, lekko słone. Wino sprawia wrażenie treściwego, kalorycznego, pożuwnego. I jest po prostu pyszne.

Metryczka

Kraj: Węgry, Somlo

Winnica: Kolonics Pinceszet

Szczep: Juhfark

Rok: 2013

Zawartość alkoholu: 13%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s