Autochton z Vipavy i fazy księżyca

dnia

Batič – Pinela Selekcija 2016

Rodzina Batič to dość dobrze rozpoznawany punkt na winiarskiej mapie Doliny Vipavy: niewielkiej, ujmującej części słoweńskiego regionu winnego Primorska. Trochę mniej znanej niż Goriška Brda, Kras czy Istria, ale zdecydowanie wartej odwiedzenia. Jednym z uprawianych tu szczepów jest Pinela, znana także w nieodległym Friuli jako Pinella, a tutaj – rzadko bo rzadko – określana także jako Vipaka.

Natomiast sama winnica stanowi jeden z przykładów świadomego, naturalnego podejścia do wina (jakich zresztą w tym regionie mnóstwo). Jak sami twierdzą, chociaż nikt nie jest zmuszony do robienia „čistih vitalnih vin”, to jednak da się odczuć, że każde inne jest trochę stratą czasu i nie warto się na nie oglądać. Kiedyś przyznawali się również do biodynamiczności, teraz aż tak jej nie eksponują i w sumie trudno nam ustalić, czy pozostają zanurzeni w tych klimatach. Chociaż filozofia i podejście są bardzo ważne, przejdźmy jednak do wina.

A jest ono i pyszne, i niezwykle ciekawe. Głównie dzięki swojej dychotomicznej, mineralno-owocowej naturze, która sprawia, że naprawdę jest o czym rozprawiać i nad czym cmokać. Paradoksalnie łączy w sobie prostotę i surowość z pełniejszymi, słodszymi klimatami (momentami rodząc śmiałe skojarzenia nawet z Tokajem). Świetne, jakościowe wino, które oceniamy na 91 (M) i 93/100 (E).

Wino jest klarowne, a jego barwa żywa, delikatna, jednocześnie ciepła i jasna. W nosie dominują nuty owocowo-ziołowe, okraszone może nawet migdałami. Aromat jest pełny, „przykurzony”, a wyczuwane w nim owoce należą do tych dojrzalszych. Zapowiada raczej masywniejsze wino i długo utrzymuje się w kieliszku po jego opróżnieniu.

W smaku objawia się brawurowe połączenie owocowej pełni (dojrzałości, może nawet słodyczy) z mineralnością. Ta druga pojawia się w kubkach smakowych z delikatnym opóźnieniem, przyjemnie przełamując pierwsze, słodsze wrażenia. Wino ma długi finisz, chociaż nie jest tak masywne, jak wnioskowalibyśmy z aromatu.

Metryczka

Kraj: Słowenia

Winnica: Vinarstvo Batič

Szczep: Pinela

Rok: 2016

Zawartość alkoholu: 13,5%

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. wodawfirmie pisze:

    Ciekawie napisane. Muszę podziękować za Twoje działania. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów 🙂 Gratki. Będę częściej zaglądał.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s