Goriška bursztynowa jesień

Klinec – Gardelin 2013

Goriška Brda to jedno z tych miejsc, po odwiedzeniu których można już tylko wzdychać i tęsknić. Za winem, kuchnią, ludźmi, widokami… W tym magicznym regionie jednym z dość rozpoznawalnych i cenionych winiarzy jest Aleks Klinec, który wraz z rodziną tworzenie win tzw. organicznych wiąże  z prowadzeniem całkiem porządnej restauracji. Jest już na tyle gwiazdą lokalnego winiarstwa (no, może pół-gwiazdą, biorąc pod uwagę niemal bezpośrednie sąsiedztwo takich winiarzy jak Marjan Simčič czy Movia), że trudno jest pogadać z nim osobiście. Wina można jednak degustować i kupować do woli, z czego skwapliwie skorzystaliśmy.

Degustowane wino to Pinot Grigio, które najpierw macerowane było przez cztery dni, a następnie starzało się przez dwa lata w beczkach. Efekt jest niezwykle elegancki, piękny, ale też nienarzucający się i subtelny. Klasa i – przynajmniej dla nas – nowe spojrzenie na tzw. wina pomarańczowe. Ma do zaoferowania trochę nowych smaków i doznań, a wspomniana subtelność czy elegancja nic nie ujmują jego treściwości. Barwą, smakiem i w ogóle jakąś taką nostalgią pięknie komponuje się z jesienią. Nam było z nim dobrze, czego śladem niech będą oceny 93 (M) i 95/100 (E).

Wino ma piękną, przejmująco rubinową, bursztynową, ciepłą barwę. Jest wręcz świetliste czy jaskrawe. Rzadko w naszych kieliszkach goszczą takie odcienie pomarańczowego. Natomiast uchwycenie i nazwanie aromatu sprawia nie lada wyzwanie. Subtelny i skryty, a jednocześnie nieoczywisty. Jest w nim jakaś sucha jesienność, nuty umamiczne czy parmezanowe. Nie próżnują też owoce, oczywiście z całkiem dobrze wyczuwalnymi skórkami i wszelkim ich inwentarzem.

Również pod względem smakowym dzieje się tu całkiem sporo, ale jednak w bardzo jasno określonych granicach elegancji i delikatności. Subtelna, ale niełatwo ustępująca tanina ciekawie przełamuje się z dość niespodziewaną w takim winie kwasowością. Również nuty owocowe wpadają w całkiem szerokie spektrum przysuszonej pomarańczy i okolic tak odległych jak wiśnia czy porzeczka. Bardzo to wszystko jesienne, a przy tym pyszne.

Metryczka

Kraj: Słowenia

Winnica: Klinec

Szczep: Pinot Gris

Rok: 2013

Zawartość alkoholu: 13%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s