Między czerwonym a różowym, czyli pomarańcze à rebours

Petr Koráb – Uncut Siller

Po raz kolejny zaglądamy do Petra Korába, jednego z prężniejszych morawskich autentystów. Tym razem sprawdzamy jego sillera, czyli wino zyskujące ostatnimi czasy na popularności i wypadające gdzieś między różowym a czerwonym. Robi się je z grubsza tak jak czerwone, ale szybciej oddziela od skórek winogron. Czyli dokładnie przeciwnie niż w przypadku win pomarańczowych, które są białymi odmianami, ale macerowanymi przez kilka albo i więcej dni.

Sillery to zazwyczaj wina świeże, rześkie, trochę prostsze, dobre na lato. Pije się je raczej jako młode, nierzadko chłodzi przed podaniem.

W prawidła te wpisuje się wino od Petra Korába. Przy czym chociaż jest młode i bez pretensji do wielkości czy wyjątkowości, to cały czas przednio smakuje i ma naprawdę sporo do zaoferowania. Jest lekkie, radosne, ale jednocześnie, jak na swój wiek i przeznaczenie, całkiem złożone. Nam się naprawdę spodobało, czego śladem niech będą oceny 91 (E) i 92/100 (M).

Barwa oczywiście nie zaskakuje – wino jest lekkie, prześwitujące, śmiało skręca w różowe rejony. Ciepłe, wiśniowe, bardzo przyjemne dla oka. Aromat jest całkiem złożony, choć z pewnością zapowiada młode, może nawet trochę jeszcze buzujące wino. Suchsze owoce przeplatają się tutaj z surową „północnością”. Pojawiają się też trochę słodsze, bardziej soczyste nuty.

Pod względem smakowym dzieje się tu całkiem sporo. Jest i północny ascetyzm, i śmielszy, przyjemny owoc, i całkiem wyraźna tanina, i kwasowo-gorzkawy posmak. A wszystko to okraszone lekkością i subtelnością. Jak na tak młode wino – coś wspaniałego.

Metryczka

Kraj: Czechy

Winnica: Petr Koráb

Szczepy: Blaufränkisch, Zweigelt, Saint Laurent

Rok: 2018

Zawartość alkoholu: 12,5%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s