Na wysokości

Dva Duby – Vox in Excelso 2017

Nie wiemy, jaki miałby być łącznik tego wina z (nie)sławną bullą papieską, choć nie jest to pierwszy raz, gdy nazywając swoje wina, Jirzi sięga do historii czy teologii katolickiej. Nazwa oddaje wzniosłość wina, a już przy pierwszym kontakcie tak bardzo czuć charakterystyczną dla tej winnicy dbałość o detal, swoisty perfekcjonizm oraz sumienne i bardzo świadome podejście do tematu. Wszystko – wino, twórca, winnice i winiarnia – jest tutaj tak bardzo spójne.

Tym razem mierzymy się ze szczepem całkiem charakterystycznym i popularnym w szeroko rozumianym regionie: zazwyczaj dość podstawową Frankovką. Jednakże w tym wypadku wino jest bezbłędne. Z jednej strony tak bardzo charakterne i bogate, z drugiej wyważone i eleganckie. Idealnie trafia w nasz podkręcony przełomem jesieni i zimy gust, czego dowodem niech będzie zgodna ocena 94/100.

Wino ma ciemną, a przy tym ciepłą barwę. Przyjemnie wiśniowe, odrobinę buraczane, delikatnie mętne. Miło się na nie patrzy.

Aromat jest całkiem intensywny. Dominują owoce – wiśnie, może też jeżyny. Można też wyczuć delikatne, skórzane czy acetonowe nuty. Momentami nos się wyostrza, przebijają przez niego surowsze akcenty.

W ustach wino jest pełne, owocowe i aksamitne, a przy tym głębokie i charakterne. Krąglejsze akcenty wzmacniają poczucie elegancji, a jednocześnie ciekawie przecinają się z „leśnymi” nutami i nienachalną taniną. Wyważone, zupełne, o bardzo długim finiszu. Po prostu pyszne.

Metryczka

Kraj: Czechy (Morawy)

Winnica: Dva Duby

Szczep: Frankovka (Blaufränkisch)

Rok: 2017

Zawartość alkoholu: 13%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s